Ušlechtilá plíseň neboli botrytida

Publikováno: 8.8.2023

Aby bylo víno na vinohradu napadeno botrytidou, je potřeba pěkné podzimní počasí, kdy ranní mlhy střídá sluníčko, které prohřeje a vysuší celý vinohrad. Toto podzimní počasí by mělo být co nejdelší, neboť botrytidě nesvědčí ranní mrazíky. S takovými klimatickými podmínkami se setkáme nejčastěji v oblasti Bordeaux. U nás z hlediska pěstování vinné révy nastávají tyto klimatické podmínky spíše zřídka. Najdou se však viniční trati ( například v blízkosti Novomlýnských nádrží ), kde se botrytidě přeci jen malinko daří.
Sběr hroznů a výroba vína je velmi náročná. Jednotlivé bobulky hroznů jsou napadány v různém čase a pro dosažení  nejlepší kvality je potřeba sbírat hrozny ve stavu, kdy jsou dokonale seschlé. Znamená to tedy, že sklizeň probíhá vždy ručně a v rámci jedné vinice i několikrát, většinou v týdenních intervalech, často  po jednotlivých bobulích. Napadené bobule vypadají nehezky a zcela mění barvu a chuť hroznové šťávy. Vína, botrytických hroznů mají jantarovou barvu, jsou plná, jsou sladká, ale zároveň mají i spoustu kyselinek, které zabraňují tomu, aby víno chutnalo příliš sladce. Mají příjemnou intenzivní a komplexní chuti s vůní medu, meruněk, kandované pomerančové kůry a karamelu. 

Sdílet na Facebooku


Zpět

BAG IN BOX

Bag in box, zkráceně také BiB, se stal novou moderní formou balení vína a je využíván celosvětově. Jedná se o cenově velmi výhodné kvalitní sudové víno, které je plněno do praktických kartonových obalů o objemu 3, 5, 10 a 20 litrů.
Zobrazit celý článek

Co je to likérové víno?

Likérová, dezertní, fortifikovaná neboli vína portského typu. To všechno jsou různá označení pro stejný, nebo velmi podobný typ vína vyráběného u nás i v zahraničí. Zjednodušeně se dá říci, že se jedná o vína s vyšším podílem obsahu cukru a alkoholu.
Zobrazit celý článek

Vinařství

Familia Deicas - Vína z vinic Juanicó jsou produkována výhradně rodinnou společností Deicas. Již třetí generace rodiny Deicas pracuje s plným nasazením a odhodláním, aby Vám přinesla víno té nejvyšší kvality.Cálem - Společnost Cálem byla založena v roce 1859 a má sídlo v Portu na břehu řeky Douro. V současnosti patří mezi šestici nejúspěšnějších společností a exportuje vína do celého světa.Špalek - VINAŘSTVÍ - Vinařství Špalek je rodinným vinařstvím, které od roku 1970 vede František Špalek, syn Josefa Špalka, který do Nového Šaldorfa přišel v roce 1945 z Valašska. Skutečný rozvoj zažilo vinařství až po roce 1989, kdy stát konečně povolil soukromě podnikat. Bíza Petr - VINAŘSTVÍ - Vinařství Petr Bíza je rodinná firma založená v roce 1999 a navazuje na tradici předků, kteří přišli v roce 1771 z Francie na Moravu. Vinařství se nachází v obci Čejkovice, jedné ze tří největších vinařských obcí v České republice. Šlechtitelská stanice - VINAŘSTVÍ - Šlechtitelská stanice vinařská ve Velkých Pavlovicích je v současné době akciovou společností hospodařící na vlastních i pronajatých vinicích, vyrábějící víno, doprovodné produkty a provozující luxusní Vinařský penzion André uprostřed vinohradů. Tetur Vladimír - VINAŘSTVÍ - Nejstarší zmínka o výrobě vína v rodě p. Vladimíra Tetura sahá do roku 1620, kdy se již jeho předkové věnovali vinařství a vinohradnictví. V rodině p. Tetura tomu není jinak, a proto se v plné míře vinařství začali věnovat v roce 1992.Philco - Společnost PHILCO, se po dlouhých letech vrátila na evropský trh s novinkami, mezi které patří také moderní chladící vinotéky a vitríny, určené k péči o láhve vína. Další vinařství

proč nakupovat právě u násKategorie

Pondělí 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Úterý 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Středa 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Čtvrtek 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Pátek 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Sobota 8:30 - 12:00

Při objednávce nad 2 500Kč Doprava zdarma

Staňte se registrovaným členem vinostyl.cz
a získejte slevy na dopravu a balné