Moravské víno poprvé absolutním šampionem světové soutěže!

Šampionem mezi bílými víny se stalo Neuburské 2007, Výběr z hroznů od Tomáše Krista z Milotic. Skvělou pozici našich vín potvrdilo celkem 8 zlatých medailí (po dvou vinařství Krist, vinařství Václav Ovčáčík a Sedlecká vína - ZD Sedlec u Mikulova, Víno Blatel jednu a Vinselekt Michlovský vedle dvojité zlaté vybojoval ještě jednu zlatou medaili).
„Nevzpomínám si na jiný případ, kdy by moravské víno vyhrálo absolutního mezinárodního šampiona na některé z velkých světových soutěží,“ radostně komentoval výsledek člen mezinárodní poroty a partner soutěže Dr. Luboš Bárta. „To, co se nyní povedlo doc. Miloši Michlovskému je excelentní úspěch, kterému věnovala pozornost televize i tisk; úspěch, na něž se nezapomíná. Výborné bodové hodnocení vysoko nad limitem pro stříbrné medaile získala i řada dalších našich vín, ale pravidla OIV bohužel stanoví, že oceněna může být jen třetina soutěžících vzorků, takže pořadatelé museli seznam medailí utnout za 187. vínem. Pořadatelé i mezinárodní porotci vysoce ocenili naši národní účast a záviděli našim vinařům systém, který jim umožnil vína společně poslat a celně odbavit,“ dodává Luboš Bárta.
Díky dlouhotrvající systematické přípravě byl letošní ročník Terravina zařazen do systému zahraničních akcí Vinařského fondu, jehož finanční podpora umožnila účast celkem patnácti vinařům a vinařským podnikům s 51 soutěžními víny, která soustředilo a společně distribuovalo
Národní vinařské centrum ve Valticích. Česká republika se tak stala druhou nejpočetněji zastoupenou vinařskou zemí o tři vzorky před Španělskem a Argentinou.
Soutěž The Mediterranean International Wine & Spirits Challenge v Izraeli pořádá tým slavného promotéra řady světových soutěží Raúla Castellaniho (Argentina) pod patronací O.I.V. a World Association of Wine Writers and Journalists (WAWWJ).
Izraelské soutěže se zúčastňují vedle prakticky všech domácích izraelských vinařství (celkem 44 % soutěžních vzorků) i vína těch nejprestižnějších jmen z celého světa, jejichž výrobci mají buď zájem o vstup na štědrý izraelský trh, nebo mají židovské kořeny, což přivádí do soutěže i slavné značky, které se jiných soutěží neúčastní. V letošním ročníku posuzovali v klimatizovaných prostorách hotelu Isrotel King Solomon degustátoři 621 soutěžících vín ze 30 zemí a zvláštní komise ve dvou samostatných kategoriích navíc i 85 destilátů a likérů.
V porotě zasedly skutečné vinařské osobnosti a legendy – například Pascual Herrera Garcia, ředitel španělské soutěže Premios Zarcillo, sám vinař a univerzitní učitel, Sergio Correa Undurraga, dlouholetý sklepmistr slavného chilského vinařství Tarapacá, spisovatel a autor vynikajících encyklopedií o víně a o sýrech Christian Callec, šampaňský technolog David Henault, slovenský profesor Fedor Malík nebo jeho maďarský kolega Peter Sarkány. Za izraelskou stranu zasedli v porotách především zkušení vinařští technologové, obvykle se zkušenostmi z řady prestižních evropských i zámořských vinařství.
Dobré šance na obchodní úspěch
Na mezinárodní soutěž bezprostředně navázal v hotelu Isrotel King Solomon v Eilatu Israeli Wine Festival, na němž vedle odborných seminářů pro vinaře proběhly i ochutnávky nejlepších vín, semináře o olejích, doutnících – a poprvé v Izraeli také prezentace sedmi českých a moravských vín s přednáškou a prezentací Dr. Luboše Bárty o historii a současnosti vinařství v České republice. Soutěžní úspěch byl dostatečným lákadlem, a tak početní účastníci ocenili Bohemia Sekt Prestige Brut i vína z vinařství Spielberg, rosé od Jiřího Horta, Frankovku z Vinselektu Michlovský, unikátní košer víno v Českého vinařství Chrámce a ledová vína ze Znovínu Znojmo a Vinných sklepů Valtice. Pozornost vzbudil Salon vín České republiky jako trvalá expozice a jeho systém nominačních soutěží a konečného výběru. Živý zájem přítomných obchodníků a manažerů hotelových řetězců by mohl být začátkem pro obohacení izraelského trhu víny z České republiky.
Vhodnou příležitostí k dalším jednáním se může stát připravovaný odborný zájezd pro vinaře a obchodníky s vínem, organizovaný Velvyslanectvím státu Izrael v Praze a Agrární komorou České republiky za spolupráce s redakcí časopisu SOMMELIER počátkem května 2009 při příležitosti veletrhů Agritech a Agrifood Israel 2009 v Tel-Avivu 4. – 10. května 2009.
Neoficiální výsledky nalezente v tiskové zprávě - k stažení na konci zprávy
E-mail: narodni@vinarskecentrum.cz
Zpět

Promenáda červených vín Velké Pavlovice 2008

Vinařský kalendář 2009
Vinařství
proč nakupovat právě u nás
- Prodej za ceny vinařů
- Doprava zdarma
- Věrnostní slevy
- Pouze kvalitní vína
- Na trhu od roku 2006
- E-shop roku
- Kamenná prodejna
- Garance spokojenosti
- Pravidelné degustace
- Vína s Vaším logem