Burčáková sezóna je opět tady !!!

Publikováno: 24.8.2023

Burčák je velmi lahodný nápoj, který má mnoho blahodárných účinků na lidský organismus. Má vysoký obsah vitamínů, mezi nimiž převažuje přínosný vitamín B, který zlepšuje trávení, odstraňuje únavu a upravuje stav pokožky a vlasů. Za zmínku stojí také tiamin, který má dobré účinky na srdeční činnost. Burčák má i nezanedbatelné množství minerálních prvků, zinku a železa. Bohatý výskyt přirozených cukrů dodává tělu také velké množství snadno vstřebatelné energie. Samozřejmě se jedná o alkoholický nápoj nikoli o energetickou náhražku. Říká se, že by ho měl člověk vypít tolik, kolik má vlastní krve. Tedy asi šest litrů. Ale samozřejmě ne naráz, ale během burčákové sezóny.

Tento lahodný nápoj dosáhl takového rozměru že bylo prosazeno nazývat výrazem „burčák“ skutečně jen produkt z čerstvých, tedy vždy právě letošních hroznů vypěstovaných na území České republiky. Vše ostatní a dovážené se musí povinně označovat jako částečně zkvašený vinný mošt.
Obliba tohoto nápoje totiž vedla k tomu, že se za pojem burčák schovávaly různé podivné tekutiny, ovocné mošty a jiné méně kvalitní výrobky, které s typickou chutí, barvou a konzistencí originálního burčáku neměly vůbec nic společného.
Pokud tedy budete kupovat burčák, měli byste získat moravský produkt v rozmezí od 1. srpna do 30. listopadu.

Nejedná se o žádný druh vína, jedná se o zkvašenou šťávu z hroznů. Tyto hrozny jsou bez obsahu chemikálií a pesticidů. Vzniklá šťáva obsahuje mimo jiného cukry, které se vlivem působení kvasinek promění v alkohol a kysličník uhličitý. Jde o zcela přirozený proces, trvající asi jeden týden. Nápoj tak má několik fází.

Během kvašení se postupně zvyšuje poměr alkoholu na úkor množství cukru, a to až do fáze tak zvaného varu. Je to chvíle, která trvá jen několik hodin a nabízí nápoj s nejlepším poměrem mezi cukry, alkoholem a dalšími látkami, které jsou v něm obsaženy.
Uplynutím této chvíle se burčák láme a začne převládat alkohol. Kvašení samozřejmě pokračuje i dále, až se dostane do fáze, kdy vzniká mladé víno.

K čemu připodobnit chuť? Kvas trochu navozuje příchuť droždí, kterou ale zároveň potlačuje svěže sladká jemná chuť vinné šťávy. Chování kvasinek navíc burčáku dodává příjemné drobné perlení. Bublinky vzniklého oxidu uhličitého jsou v nápoji vidět i slyšet.

Obsahuje asi 4-6 % alkoholu, což sice není mnoho, ale vzhledem ke své delikátní chuti má člověk určitou potřebu vypít jej větší množství. Prostě jako šťávu a to už je potom alkohol znát.

Kvas burčáku nelze zastavit, a proto oxid uhličitý v nápoji stále vzniká a narůstá. Pokud potřebujete nápoj přepravit, musíte volit jen takové nádoby, které umožní jeho unikání. Uzavřená láhev nedokáže stoupající množství oxidu udržet, vzniká tak velký tlak, který časem lahev může roztrhnout nebo utrhnout její víčko a burčák vám doslova vybuchne.
I burčák uskladněný doma musí mít vhodné podmínky, tedy vždy povolené víčko. Zpomalení procesu pomůže vyřešit uchování na chladnějším místě, třeba v ledničce.

Burčák se dá pít v několika fázích, které mění jeho chuť a proto má u konzumentů různou oblibu.

 

 

Sdílet na Facebooku


Zpět

Růžové nebo také ROSÉ víno

Možná to bude znít neuvěřitelně, ale stále se najdou tací, jenž růžové víno považují za mix červeného a bílého vína. Rádi bychom Vám vyvrátili tento mýtus.
Zobrazit celý článek

Ušlechtilá plíseň neboli botrytida

Víno s ušlechtilou plísní, botrytické víno nebo také víno z botrytického sběru je mezi milovníky vína velmi oblíbené. Botrytida neboli šedá plíseň rodu Botrytis cinerea, je houba, která napadá zralé bobule hroznů. Její přítomnost může být pro kvalitu moštu devastující a vína z napadených hroznů jsou většinou nepoživatelná. Avšak při splnění určitých podmínek se tato šedá plíseň vyvíjí v plíseň ušlechtilou.
Zobrazit celý článek

Vinařství

PASABAHCE - Pasabahce je výrobcem skleněných produktů s 80letou tradicí a je světovou jedničkou ve výrobě skla a keramiky.SRL Hotambul - Belgičan Tom de Bruyn kdysi pracoval jako manažer hotelu svého otce. Jeho láska k vínu a belgické čokoládě ho neustále nutila přemýšlet, jak tyto dva neslučitelné produkty spojit a tím přinést lidem potěšení z toho nejlepšího z Francie a Belgie zároveň. Hradil - VINAŘSTVÍ - Vinařství Hradil je malé rodinné vinařství s názvem Víno Hradil Čejkovice, nacházející se ve Velkopavlovické vinařské podoblasti v Čejkovicích u Hodonína, ve třetí největší vinařské obci na Moravě.Burmester - BURMESTER je tradiční výrobce portského vína z regionu Douro a velmi kvalitních vín z regionů Dão a Alentejo. Burmester se zaměřuje na vyváženost a styl vín jednotlivých řad.Dom Pérignon - Šampaňské Dom Pérignon patří do skupiny LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy) - největšího světového podniku s luxusním zbožím, vlastnícího jedinečné portfolio s více než 60 prestižními značkami. Šlechtitelská stanice - VINAŘSTVÍ - Šlechtitelská stanice vinařská ve Velkých Pavlovicích je v současné době akciovou společností hospodařící na vlastních i pronajatých vinicích, vyrábějící víno, doprovodné produkty a provozující luxusní Vinařský penzion André uprostřed vinohradů. Drápal Oldřich - VINAŘSTVÍ - Počátky Vinařství Oldřich Drápal sahají do roku 1980, kdy začal vyrábět první vína, protože ho neustále lákala myšlenka produkovat něco nového. Od roku 2003 se začal věnovat výrobě slámových vín již ve větším měřítku a z větší pestrosti odrůd.Další vinařství

proč nakupovat právě u násKategorie

Pondělí 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Úterý 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Středa 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Čtvrtek 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Pátek 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Sobota 8:30 - 12:00

Při objednávce nad 2 500Kč Doprava zdarma

Staňte se registrovaným členem vinostyl.cz
a získejte slevy na dopravu a balné