Degustace 7. 12. 2018 Vinařství Lahofer

Publikováno: 9.1.2019

Stejně jako v loňském roce nás s víny nového ročníku přijel seznámit zástupce Vinařství Lahofer p. Petr Eller. Velmi zajímavý výklad měl u všech návštěvníků pozitivní ohlas, shodně s degustovanými víny.

Vinařství Lahofer se nachází ve Znojemské vinařské podoblasti, typické pro vyšší obsah kyselin v pěstovaných hroznech, které pak dokáží velmi pěkně poznamenat vína intenzivní a příjemnou aromatikou. Výše roční produkce okolo 600 000 láhví řadí Vinařství Lahofer mezi střední vinařství. Krátce se pan Eller vyjádřil k problematice výroby červených vín na Moravě. Zmínil, že Znojemsko není oblastí až tak typickou pro výrobu vín červených, proto se zde spíše z modrých odrůd produkují vína růžová. Nicméně pokud se úroda některé z modrých odrůd v ročníku vydaří, Vinařství Lahofer se výrobě červených vín vůbec nevyhýbá. I když není možné tato moravská vína srovnávat s víny zahraničními, např. chilskými nebo argentinskými, protože jsou velmi odlišná, přesto si svou skupinu fanoušků každoročně moravská červená vína nacházejí. V této souvislosti byla zmíněna také neobvyklá suchost ročníku 2018, která má za kladný následek předpokládané výběry z hroznů u modrých odrůd. Na červená vína z nich vyrobená se již nyní ve vinařství všichni velmi těší.  

Vinařství produkuje nemalé množství vín pod značkou VOC, která pro konzumenty znamená románský způsob zatřídění, tzv. apelační. Systém zatřídění vín vychází z lokality, ve které hrozny vyrostly a místem, kde bylo víno vyrobeno. Vína musí být charakterově typická nejen pro daný region, ale i odrůdu. V současné době v České republice funguje cca 11 VOC spolků, takže myšlenka z roku 2009 narostla do opravdu významných rozměrů. Každopádně pro koncové zákazníky se jedná o perfektní možnost, jak si vybírat a porovnávat vína dle lokality původu. Vína VOC jsou jasně rozpoznatelná podle pásky VOC umístěné na hrdle láhve, kde můžeme najít také pečeť, ale ta není až tak důležitá. Zatřídění se provádí 2 x ročně. Mezi úpravy vína, které neumožní jeho zatřídění patří např. barikování, neboť dokáže velmi výrazně ovlivnit charakter a typické znaky vína.

Dornfelder, pozdní sběr 2015, suché
Alkohol: 12 % obj., cukr: 0,4 g/l, kyseliny: 4,4 g/l
Stává se při degustacích Vinařství Lahofer prvním degustovaným vínem, a to díky své svěžesti, lehkosti a příjemné pitelnosti. Jedná se o prastarou odrůdu, která bývá díky velmi výrazné a intenzivní barvě označována za barvířku. Krásně tmavé, plné víno, které je nejen z pohledu pana Ellera velmi oblíbené (v závěrečném hlasování degustujících se Dornfelder umístil na krásném 3. místě). Ve vůni tohoto vína můžeme rozpoznat třešně nebo višně, v dochuti jsou jasně znatelné hořkočokoládové a jemně kávové tóny. Červené víno se nefiltrovalo, takže se v láhvi může objevit velmi jemný sediment.

Veltlínské zelené, VOC 2017, suché
Alkohol: 11,5 % obj., cukr: 8,2 g/l, kyseliny: 6,8 g/l
Jedna ze tří nejtypičtějších odrůd znojemského regionu, dalšími dvěma jsou Sauvignon a Ryzlink rýnský, které byly vybrány při zakládání spolku VOC v roce 2009. Přestože je víno suché, obsahuje zbytkový cukr. U Veltlínu se snaží vinařství vyrobit vždy 2 šarže, jednu čistě suchou a jednu se zbytkovým cukrem. Lehké, příjemně pitelné víno svěžího minerálního, pepřnatého charakteru s mírnou mandlovou hořčinkou v dochuti.
Získaná ocenění: AWC Vienna-stříbrná medaile, Král Vín – získal 5 korunek a zlatou medaili za výjimečné víno.

Rulandské bílé, pozdní sběr 2016, suché
Alkohol: 12 % obj., cukr: 3,8 g/l, kyseliny: 6,8 g/l
Charakterově úplně odlišné víno než předchozí vzorek. Hrozny byly sesbírány z více viničních tratí. Ve vinařství se z této odrůdy vyrábí i sladší verze. Toto Rulandské bílé je velmi vyzrálé a i roční ležení na láhvi je znát. Víno má poměrně vysoký bezcukerný extrakt, takže je dostatečně plné. V aromatice je možné cítit příjemné květinové vůně s mírnou chlebovinkou. Rynglové tóny jsou v chuti vína jasně znatelné, v dochuti můžeme najít kromě zralých rynglí i lískový oříšek.
Získaná ocenění: Král vín 2018 – stříbrná medaile.

Sauvignon, VOC 2016, suché
Alkohol: 11,5 % obj., cukr: 6,1 g/l, kyseliny: 6,9 g/l
U této odrůdy jsme měli výjimečnou možnost porovnat si hned za sebou 2 ročníky. Krásně plné víno s vyšší bezcukerným extraktem, ve kterém je možné hledat ovocné tóny jako broskve, angrešt nebo černý rybíz. Aromatika vína nese jemné známky rozetřeného květu hluchavky. V žádném případě bychom již neměli v současné době narazit u Sauvignonu na silné kopřivové tóny. Tyto bývaly znakem nedostatečné vyzrálosti hroznů, ze kterých se víno vyrábělo v minulosti.

Sauvignon, VOC 2017, polosuché
Alkohol: 12,5 % obj., cukr: 12,7 g/l, kyseliny: 7,1 g/l
I v tomto vzorku jsme narazili na ovocné tóny, někteří degustátoři jmenovali ananasové tóny nebo jemné tóny červeného grepu. Sauvignon je oproti předchozímu vzorku svěžejší, zejména díky vyššímu obsahu šťavnatější kyselinky. Toto víno je již téměř vyprodáno a měli jsme jednu z posledních možností si je po degustaci zakoupit. Vzhledem k harmonickému souladu obsahu zbytkového cukru a kyselin je toto víno vždy vyprodáno jako jedno z prvních.

Ryzlink rýnský, VOC 2016, suché
Alkohol: 12,5 % obj., cukr: 6,1 g/l, kyseliny: 6,7 g/l
Ve víně můžeme nalézt tóny meruněk, ať již sušených, kompotovaných nebo nazrálých a to jak ve vůni, tak v chuti. Dalším typickým znakem Ryzlinku rýnského ze Znojemska bývají lipové nebo pomerančové tóny. Hrozny k výrobě tohoto vína pocházejí z viniční trati Lampelberg. Výsadba na této trati je již staršího data. Nejedná se o Ryzlink rýnský, který by si v sobě nesl petrolejové nebo naftové tóny.
Získaná ocenění: Decanter 2018 – stříbrná medaile

Ryzlink rýnský, VOC 2016, polosuché
Alkohol: 12 % obj., cukr: 11,1 g/l, kyseliny: 7 g/l
Víno obsahuje příjemnou, šťavnatou ryzlinkovou kyselinku. Díky zbytkovému cukru je s ní v příjemné harmonii a pro mnoho účastníků degustace je tento vzorek chutnější a pitelnější než předchozí. Přestože se jedná o víno zatím mladé, v budoucnu by mělo nést známky petrolejových tónů. Obsahuje nejvyšší hodnotu bezcukerného extraktu z doteď chutnaných vín. Při zatřídění VOC bylo víno zařazeno jednomyslně, jako skutečně typický Ryzlink rýnský ze Znojemska. Víno bude každým dnem vyprodáno.
Získaná ocenění: Decanter Londýn – stříbrná medaile, AWC Vienna – stříbrná medaile

Neuburské, pozdní sběr 2017, polosuché
Alkohol: 12 % obj., cukr: 10,7 g/l, kyseliny: 6,6 g/l
Extraktivní chuť, která je podpořena vyšším obsahem přírodního zbytkového cukru v kombinaci s výraznější kyselinkou, přechází do limetkových tónů s lehce oříškovým závěrem. Toto víno je možné doporučit ke krémovým zeleninovým polévkám, přírodně upravenému hovězímu, telecí pečínce či jemným paštikám, chřestu a sladkovodním rybám. Výrazově se víno díky nižšímu bezcukernému extraktu jeví lehčí a dá se označit za jednoduchého průvodce celým večerem. Odrůda Neuburské je typická prvotním nástupem květinovo-kořenitých tónů, které posléze přechází do tónů ovocných.

Rulandské šedé, pozdní sběr 2017, polosladké
Alkohol: 11 % obj., cukr: 35 g/l, kyseliny: 7,3 g/l
Všechna vína se ve vinařství Lahofer školí v nerezových tancích, nepoužívají se sudy. Rulandské šedé pochází z viniční trati Lampelberg, která je ve výjimečných letech schopná dát také výběry z cibéb. Toto Rulandské šedé je harmonickým vínem jantarové barvy, které obdařila příroda ve vinici Lampelberg ušlechtilou plísní Botrytis cinerea. Ta se ve vůni promítá do typických botrytických tónů. Víno má 30 g/l bezcukerného extraktu a jeho odrůdovost je čitelná v odstínech medu a brusinek. V chuti snadno odhalíte med a rozinky, v kombinaci se šťavnatější kyselinkou. Déletrvající dochuť okouzlí kombinací oříšků, máselných tónů či přezrálé hrušky. 

Ryzlink vlašský, výběr z hroznů 2017, polosladké
Alkohol: 12 % obj., cukr: 39,5 g/l, kyseliny: 7,1 g/l
V chuti tohoto vína hledejte výrazné medové a kořenité tóny a přírodní hroznový cukr sladěný se šťavnatou kyselinkou. Vyšší bezcukerný extrakt dodává vínu plnost a mohutnost. Víno má příjemnou, slámově žlutou barvu. V jeho vůni se objevují vyzrálé medové tóny s nádechem čerstvého slámového stohu. 

Tramín červený, výběr z hroznů 2017, sladké
Alkohol: 11,5 % obj., cukr: 47,9 g/l, kyseliny: 6,8 g/l
Příznivci tohoto typu vína ocení výraznou kořenitou vůni s tóny skořice, zázvoru a liči. V chuti ucítíte svěží kyselinku s tóny čajové růže a pampeliškového medu, s podtóny vyzrálého manga. Elegantní, dobře vychlazený tramín je ideální ke slavnostním příležitostem. Servírovat ho můžete jako aperitiv i jako digestiv ke sladkým moučníkům. Vyšší bezcukerný extrakt 28 g/l víno dělá krásně plným a svěžím.
Získaná ocenění: SAN FRANCISCO - stříbrná medaile

LAHOFER Rosé, pozdní sběr 2017, sladké
Alkohol: 9,5 % obj., cukr: 50 g/l, kyseliny: 7 g/l
Ve vůni tohoto pilotního Rosé Vinařství Lahofer můžeme najít smetanové tóny přecházející do lesního ovoce. Plná, tělnatější chuť má díky odrůdě Rulandské modré kořenitý šmrnc, s doteky zralé třešně, jahody a mixu červeného zahradního ovoce. Pro dosažení požadované barvy tohoto populárního Rosé byly lisovány celé hrozny odrůd Zweigeltrebe, s kapkou Rulandského modrého. Poměr odrůdového zastoupení jsou 2 díly Zweigeltrebe : 1 díl Rulandského modrého.
Získaná ocenění: NEW YORK-velká zlatá medaile

Závěrečné pořadí 3 nejvíce chutnajících vín:

1. Veltlínské zelené, VOC 2017, suché
2. Sauvignon, VOC 2017, polosuché
3. Dornfelder, pozdní sběr 2015, suché

 

Fotogalerie...

Sdílet na Facebooku


Zpět

Degustace 30. 11. 2018 Vinařství Vladimír Tetur

Podruhé v tomto roce jsme mohli v naší vinotéce VINOSTYL přivítat pana Vladimíra Tetura, majitele stejnojmenného vinařství. Vzhledem k jeho obrovské popularitě mezi pravidelnými účastníky degustací, jsou ty jeho okamžitě po zveřejnění termínu beznadějně vyprodány a probíhají ve velmi příjemné atmosféře. Věříme, že i na této ochutnávce si každé to své víno vybral.
Zobrazit celý článek

Degustace 23. 11. 2018 Vinařství PECHOR

Vinařství pana Pechora nám přijel představit - předposlední listopadový pátek - jeho zástupce pan Michal Kontár. Vinařství založil pan Pechor v návaznosti na rodinnou tradici rodu Pechorů, který hospodařil nejen ve Velkých Němčicích, ale také v Uherčicích. Vinařství se nachází v Hustopečích u Brna a produkuje víno zejména z botrytických sběrů.
Zobrazit celý článek

Vinařství

Polderkaas - Henri Willig je producent holandských sýrových specialit pod značkou POLDERKAAS. Mezi nejznámější patří sýr Baby Gouda, nicméně do širokého portfolia produktů a specialit patří další a to sýry kozí, ovčí nebo BIO sýry. Vajbar - VINAŘSTVÍ - Vinařství Vajbar obhospodařuje cca 36 ha vinic, ve kterých probíhá postupná obnova přestárlých vinic a kde se zároveň obměňuje odrůdová skladba podle dlouhodobého záměru. Bohemia Crystal - Bohemia Crystal Glass je jedním z nejvýznamnějších dodavatelů výrobků z českého křišťálového skla prvotřídní kvality. Zaměřuje se na produkty vyrobené výhradně v České republice a dodává je také do velkoobchodních sítí po celém světě. Avon & Ragobert - Francouzská značka s dlouholetou tradicí ve výrobě produktů TERRIN, RILLET, aj. Tradice výroby sahá až do roku 1898 a gurmánské speciality delikatesních paštik této značky mají silné postavení nejen na francouzském trhu. Pod Martinkou - VINAŘSTVÍ - Díky výjimečnému terroir Pálavy a šetrnému přístupu k vinici i zpracovávaným hroznům se daří vtisknout vínům tohoto vinařství specifický charakter. Vinařství Pod Martinkou se soustřeďuje na vína bílá, růžová a na vína s označením White. Dufek - Vinařství - Rodinné Vinařství Josef DUFEK se nachází ve vinařské obci Svatobořice-Mistřín, v srdci Moravského Slovácka. Obec s bohatou kulturní tradicí s krásnými kroji má neméně bohaté tradice vinařské. Na tyto tradice navazuje také vinařství, jehož počátky sahají aRONA - sklárna - Sklárna RONA patří mezi světově nejvýznamnější výrobce kvalitního nápojového skla, stolovacích doplňků a dekoračního skla. Sklárna RONA má víc jak stoletou tradici ve výrobě skl...Další vinařství

proč nakupovat právě u násKategorie

Pondělí 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Úterý 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Středa 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Čtvrtek 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Pátek 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Sobota 8:30 - 12:00

Při objednávce nad 2 500Kč Doprava zdarma

Staňte se registrovaným členem vinostyl.cz
a získejte slevy na dopravu a balné