Degustace 18. 11. 2016 Vinařství Mádl - "Malý vinař"

Publikováno: 8.10.2017

Dne 18.11. se v našem vinném sklepě opět konala degustace, tentokrát na ,,téma‘‘ Vinařství Mádl, chcete-li MALÝ VINAŘ.

Svými víny nás přijel provázet p. Mádl mladší osobně a dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací. Degustací nás provázel plynule a s důvtipem, nezatěžoval nás žádnými dlouhosáhlými analytickými údaji, proto jsme měli čas v klidu vychutnat vína, která přivezl.

Na začátek jsme se dozvěděli něco málo o vinařství jako takovém.

Bylo založeno roku 1992 a propracovalo se od prvního demižonu až k dnešním 250 000 lahví ročně. Aktuálně vinařství zaměstnává 8 zaměstnanců a velkou zajímavostí této firmy je fakt, že podle slov p. Mádla, kdo jednou do vinařství vstoupí, už nevystoupí. A tak jsou všichni aktuální zaměstnanci u firmy od jejího počátku, proto všichni už dávno vědí, co a kdy mají dělat a vinařství plynuje funguje samo.

Aktuálně vinařství obhospodařuje 22 ha vinic a dále vykupují hrozny od malých zemědělců s důrazem na kvalitu z oblasti Bílovic, což je momentálně největší vinařská obec u nás. Dle slov p. Mádla se před vstupem do EU sadilo víno, takříkajíc všude kde to jenom šlo, protože po vstupu do EU nabylo platnosti nařízení, že po dobu následujících 12ti let se nesmí vysazovat nové výsadby. Toto nařízení bude však v příštím roce prolomeno a i Vinařství Mádl má v plánu expanzi.

Aktuálně se v ČR nachází 18,5 tisíce ha vinic, a v příštím roce bude moci přibýt maximálně 10% celkové výsadby.

Plynule jsme se dostali k prvnímu vzorku naší degustace, kterým byl

Müller Thurgau, jakostní, 2014, suché --->

Víno, dle slov p. Mádla ze zatracovaného ročníku 2014, jež bylo ještě minulý rok téměř nepitelné, se krásně vyleželo, a my ochutnali úžasně šťavnaté víno s nádechem právě utržených čerstvých hroznů.

P. Mádl nasadil svižné tempo a záhy nám na stole zavoněl další vzorek.

Neuburské, jakostní, 2014, suché --->

Víno je lehčího svěžího charakteru. Šťavnaté a pikantní s vyšším obsahem kyseliny vůně velmi jemná připomínající květ akátu a čerstvé broskve.
Neuburg je u nás dle slov p. Mádla vcelku nedostatková odrůda, která se příliš nepěstuje, nicméně vinařství má v plánu příští rok vysadit minimálně ještě jeden hektar.

Ladně jsme se dostali v diskuzi k faktu, proč se v Rakousku příliš nevyskytují sladká vína. V Rakousku se totiž v 90. letech doslazovalo víno uměle a proto se teď téměř nedá sladké víno v Rakousku koupit. Všichni se bojí totiž tato vína produkovat.

Rulandské šedé, kabinetní, 2015, suché --->

Víno nasládlejší chuti díky 7g cukru. Je to víno mohutné, víno, které se díky dlouhodobé maceraci rmutu vyznačuje krásnou zemitou barvou a plnou harmonickou chutí. Dle slov p. Mádla se vyrábí mezi vinaři různými způsoby. Produkují se suchá, sladká i voňavější vína a takříkajíc tedy nikdo neví, jak má vonět a jak má chutnat.

Rulandské šedé, pozdní sběr, 2013, suché --->

Toto víno ročníku 2013 zrálo z 30% celkového objemu v barikovém sudu a proto je lehce pikantní a cítíme zde dotek dřeva a vanilky. Vyznačuje se zemitým buketem, podpořeným vůní zralých citrusových plodů a karamelu. Víno je tělnaté, plné, extraktivní s dlouhotrvající dochutí. Skvěle doplní Váš sváteční stůl.  

U tohoto vína jsme se dozvěděli, že největší hrozbou pro víno je zdánlivě nevinný kyslík, nicméně v malém množství je vínu prospěšný. Proto není snadné přísun kyslíku vychytat.

Dále padl dotaz, jaký je rozdíl ve vínu z barikových sudů a vínu vyráběném za pomoci dřevěných čipsů. Dle slov p. Mádla je to slabá náhražka zrání v dřevěných sudech a hlavním rozdílem je fakt, že víno produkované za pomoci dřevěných čipsů je zdánlivě dobré první měsíc, nicméně následně ztrácí na kvalitě poměrně vysokým tempem, na rozdíl od vín, která zrála v dřevěných či barikových sudech. Sami však tuto metodu testovali se slovy ,,zkusit se má přeci všechno.‘‘

Když už jsme navázali na téma uchování vína, prodiskutovali jsme více možností. Například jsm se dozvěděli, že zrání v nerezu je nejjednodušší na čištění a údržbu, zároveň z nerezových tanků se víno neodpařuje, jak je tomu u dřevěných sudů. Například barikové sudy ,,vypijí‘‘ v průměru 8 litrů vína za měsíc a následně je pak třeba víno do sudu dolévat, aby nedošlo k oxidaci.

Nově vinařství začalo experimentovat s uchováváním v betonových nádržích, které se běžně využívají např. v Itálii. Jsou prozatím jediným výrobcem, který tuto metodu používá. Do jedné betonové nádrže se vejde 4000 litrů, její stěny jsou tlusté 17cm a prázdná váží bezmála 8 tun. Z betonu se odpaří také menší množství vína a to 15 litrů za měsíc.

Trochu jsme se nechali unést diskuzí. Následoval další vzorek, a to

Sauvignon, pozdní sběr, 2015, suché --->

Krásně ovocné víno, které zrálo v nerezu a bylo doplněno stejnou odrůdou ze dvou barrikových sudů. Víno má v sobě lehounkou kyselinku a bylo nám doporučeno panem Mádlem k aktuálnímu pití, nikoliv k další archivaci.

Následovalo cuvée s nyní nám již jednoznačně srozumitelným názvem BETON

Cuvée BETON, pozdní sběr, 2015, polosuché --->

Cuvée vzniklo kupáží sauvignonu( z 85% ) a 15% pálavy.
Ryzost, mineralita a trvanlivost, to je Cuvée Beton. Lahodné víno s ovocnou chutí.

Následovalo poslední bílé víno, a to kříženec ryzlinku rýnského s odrůdou zvanou Siebel.

Hibernal, pozdní sběr, 2013, suché --->

Toto víno zaujme svými tóny květů černého rybízu. Zajímavostí je, že toto aroma vznikne až po určité době ležení v lahvi. První rok se toto aroma v hibernalu vůbec nevyskytuje. P. Mádl nás také poučil, že hibernal pochází ze slova hibernius což znamená odolnost. Odrůda je odolná vůči chorobám, mrazům a dobře dozrává. P. Mádl starší dovezl tuto odrůdu spolu s dalším dvěma vinaři k nám do ČR.

Ladně jsme se přesunuli k dvěma vzorkům růžových vín a to sice

Frankovka rosé, kabinetní, 2015, suché --->

Provoněná frankovka, která chutná jako jahodový jogurt. P. Mádl nám ji doporučil k bazénu, prý se však velmi dobře prodává po celý rok.

Zweigeltrebe rosé, kabinetní, 2015, polosladké --->

Dalším vzorkem růžových vín bylo polosladké zweigeltrebe, u kterého jsme se dozvěděli, že do škála polosladkých vín je opravdu široká, díky svému rozpětí od 12 do 45ti gramů cukru.

Víno s chutí i vůní jahod se smetanou, vhodné pro každé příjemné odpoledne.

Na závěr si pro nás p. Mádl připravil ještě 3 červená vína.

Frankovka, pozdní sběr, 2011, suché --->

Víno, které leželo 24 měsíců v sudu a celé 2 roky v lahvi. Je jemné až sametové, krásně strukturované. Barva je jasně rubínová. Ve vůni jsou příjemné tóny třešní a bobulového ovoce. S plnou vysoce minerální chutí.

Frankovka barrique, pozdní sběr, 2009, suché --->

Víno, které je vyrobeno kompletně bez síry. Hrozny vynikajícího ročníku 2009 pochází ze starých keřů. Sudy barrique ve, kterých víno zrálo 24 měsíců dodaly vínu skvělou hedvábnou a opulentní chuť. Je třeba dát vínu několik minut k nadechnutí, což vás odmění pestrou vůní zralého ovoce a dlouhou lahodnou chutí, která doplní váš gastronomický zážitek.

Posledním vzorkem naší degustace bylo

Zweigeltrebe barrique, pozdní sběr, 2008, suché --->

Hrozny pro toto víno byly redukovány na keři. Po ruční sklizni hroznů víno zrálo 18 měsíců ve francouzských sudech barrique. Tímto procesem získalo na mohutnosti vůní a délce chuti. Ovocné tóny višní jsou doplňovány chutí čokolády a kávy.

Na závěr nesmělo chybět hlasování o nejchutnější vína tohoto večera a pořadí hlasování dopadlo následovně:

 

1. místo Müller Thurgau, jakostní, 2014, suché

2. místo Neuburské, jakostní, 2014, suché  spolu s  Zweigeltrebe barrique, pozdní sběr, 2008, suché

3. místo Sauvignon, pozdní sběr, 2015, suché spolu s Cuvée BETON, pozdní sběr, 2015, polosuché

 

 

Fotogalerie...

Sdílet na Facebooku


Zpět

Degustace 4. 11. 2016 Vinařství Moravíno

V pátek 4. 11. jsme se sešli v našem krásném Frýdecko-Místeckém sklípku Vinotéky VINOSTYL při mimořádné degustaci Vinařství Moravíno Valtice. Na degustaci za námi přijel pan Slavo Genšiniák, který nás celou degustací provázel, předával nám cenné informace a zodpovídal naše dotazy. Pan Genšiniák byl skvěle připraven a dozvěděli jsme se tak spoustu zajímavostí z výroby vín ve vinařství. Přivezl také krásný dárek v podobě dvou vín v dárkovém balení do našeho pravidelného slosování o cenu na závěr naší degustace.
Zobrazit celý článek

Degustace 27. 10. 2016 Vinařství Vinopa

Ve čtvrtek 27. října se konala výjimečně (kvůli pátečnímu státnímu svátku) čtvrteční degustace vín z Vinařství VINOPA. Přijel k nám majitel pan Veselý, který nám přijel představit vína ze svého rodinného Vinařství VINOPA s dlouholetou tradicí z obce Rakvice.Vinařství využívá nejmodernějších poznatků vinařské vědy a snaží se klást důraz na kvalitu vína, nikoliv kvantitu. O čemž později pan Veselý také během degustace hovořil.
Zobrazit celý článek

Vinařství

Rajhradské klášterní - VINAŘSTVÍ - Rajhradská klášterní vína pocházejí z jižní Moravy, ze znojemské vinařské podoblasti, z katastru a okolí měst Rajhrad a Dolní Kounice. Yerevan Ararat BRANDY - V roce 2002 se továrna Yerevan Ararat brandy-wine-vodka factory stala součásti Multi Group Concern, který investoval přes 50 miliónů USD do modernizace výroby, technologií a lahvování.Alika a.s. - Společnost ALIKA je přední českou potravinářskou firmou, zabývající se nejen výrobou pražených ořechů a slaných snacků, ale také balením sušeného ovoce a olejnatých semen. Na trhu zaujímá své místo již od roku 1992.Casa Santos Lima - Vinařství bylo vytvořeno za cílem zajištění trvalého rozvoje vinařské aktivity v oblasti Lisabon. Tato činnost byla poprvé spuštěna Joaquimem Santos Lima, který na přelomu 19. století, byl již velkým výrobcem a vývozcem portugalských vín.Carl Jung - Společnost Carl Jung je předním evropským výrobcem dealkoholizovaného vína, a právě spojení moderních technologií a zkušeností výrobce zaručuje tu nejvyšší kvalitu těchto nápojů. Santa Ema - V roce 1917 opustil Pedro Pavone-Voglino svoji rodnou Itálii, vinnou oblast v Piamonte a vydal se na dlouhou cestu do „nového světa“. Jeho odhodlání ho dovedlo až do Chile a umožnilo mu tak poznat krásu a jedinečnost údolí Maipo. Moët & Chandon - Moët & Chandon je nejznámnější světová značka šumivých, šampaňských vín a sektů francouzského výrobce. Tradice výroby těchto vynikajících šampaňských nesoucí tuto značky sahá do historie více než 250 let. Další vinařství

proč nakupovat právě u násKategorie

Pondělí 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Úterý 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Středa 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Čtvrtek 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Pátek 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Sobota 8:30 - 12:00

Při objednávce nad 2 500Kč Doprava zdarma

Staňte se registrovaným členem vinostyl.cz
a získejte slevy na dopravu a balné