Degustace 21. 06. 2019 Vinařství Šoman

Publikováno: 26.9.2019

Úplně poprvé se 21. 06. 2019 v naší vinotéce Vinostyl představilo Vinařství ŠOMAN z Dolních Dunajovic. Vína z produkce tohoto rodinného vinařství nám přivezl k degustaci jeden z jeho představitelů - p. Marek Šoman. Ten funguje ve vinařství od roku 2004 jako sklepmistr a věnuje se také degustacím. Vinařství obhospodařuje zhruba 10 hektarů vinic, které se nacházejí vesměs všechny v oblasti Dolních Dunajovic. V katastru obce se nachází 500 hektarů vinohradů. Mezi nejlepší viniční tratě zde patří Plotny, kde jsou hrozny vinařství pěstovány na jihovýchodním svahu. Vinice jsou vzdáleny cca 7 km od Mikulova, tzn. že spadají pod vinařskou podoblast Mikulovskou. S vinařením začínal otec p. Šomana, posléze se přidali oba synové - Marek a Stanislav. Oficiální datum vzniku Vinařství Šoman je 9. 9. 1999, neoficiálně se vinaření věnuje již třetí generace této rodiny. Produkce zahrnuje z 80 % vína bílá, z 20 % vína červená, počet zpracovávaných odrůd je 15. Téměř všechna ochutnávaná vína byla z ročníku 2018, který byl dle názoru p. Šomana suchý a teplý, hodně podobný předchozím 4 ročníkům, což má za následek i jistou podobnost produkovaných vín. S počasím jsou ve vinařství za poslední roky velmi spokojeni, protože díky suchu je vinná réva částečně stresovaná a dává lepší úrodu. Nejmladší vinice Vinařství Šoman má 3 roky, nejstarší 17 let. V historii se produkce vinařství téměř vyváženě rozdělovala a své zástupce měla od suchých vín až po ta sladší, v současné době se již ustálila skladba vín ve větším množství na vínech suchých a polosuchých. V ročníku 2018 je již pouze 1 víno polosladké - a to Pálava. Zhruba 75 % produkce zastupují vína suchá, která jsou vyráběná ve větších šaržích. 

Müller Thurgau, pozdní sběr 2018, suché
Dle slov pana vinaře, je toto víno téměř vždy zahajovacím vzorkem degustací. Při výrobě suchých vín se snaží ponechávat alespoň nižší hladinu zbytkového cukru - okolo 5 gramů, protože většina konzumentů sice upřednostňuje suchá vína, ale nesmějí být kyselá. Víno lehce ovocné, květinkové s tóny broskvového kompotu. Tato odrůda byla původně ve vinařství vysazena hlavně pro zpracování jako Svatomartinské víno, na které byl původně používán Muškát moravský, které vinařství ale nemá mnoho.

Neuburské, pozdní sběr 2018, suché
Pro vinařství okrajová odrůda, která bohužel postupně z jižní Moravy mizí, a to z důvodu častého napadání vinných keřů tzv. metlovitostí. Hrozny pocházejí ze 17 let staré vinice. Víno je poslední 4 roky velmi podobné, s medovo-ovocnými tóny.

Rulandské šedé, pozdní sběr 2018, polosuché
Víno typické šedo-růžové barvy s tóny medových pláství, kompotovaného ovoce, přecházejících do lehce hruškových nuancí. Ve vinařství se sbírá na 2 x. V loňském roce se tato odrůda sbírala jako první, polovina se nechává prokvasit do sucha, druhá polovina se přimíchává po vyšším dozrání.

Ryzlink vlašský, pozdní sběr 2018, suché
Vynikající víno s typicky odrůdovým charakterem, v ovocné vůni s tóny vlašských ořechů. Chuť vína je plná, s dlouho trvajícím minerálním závěrem.  

Veltlínské zelené, pozdní sběr 2018, suché
Jedna z odrůd, kterou má vinařství ve větším zastoupení. Víno má žlutozelenou barvu, v aroma a chuti můžeme rozpoznat stopy pomela a grepu.

Chardonnay, pozdní sběr 2018, suché
Odrůda, která je pro Vinařství Šoman stálicí, protože ať je ročník teplý nebo studený, každoročně je vínko z této odrůdy velmi podobné. Jsou pro něj typické přezrálé tóny tropického ovoce, zejména banánů, i když v letošním roce se zdají panu Šomanovi o něco méně výrazné než v letech minulých. 

Aurelius, pozdní sběr 2018, polosuché
Hrozny této odrůdy má vinařství k dispozici jen omezené množství a víno je každoročně vyráběno v nejmenší šarži. Jedná se spíše o doplnění sortimentu. Víno, která má krásnou světle žlutou barvou a příjemné ovocito-lipové aroma. Plná chuť je lehounce kořenitá a svěží, s příjemnou stopou medu a sušených meruněk.

Tramín červený, pozdní sběr 2018, polosuché
Další v řadě spíše doplňkových vín, které má krásnou zlatou barvu a jemné květinové aroma čajové růže, v chuti s lehkými kořenitými tóny. Víno vhodné zejména pro milovníky suchých Tramínů, protože zbytkový cukr v tomto víně je téměř neznatelný. Tramín červený je jednou z nejstarších odrůd v Evropě.

Pálava, výběr z hroznů 2018, polosladké
Jediný vzorek vína, které se vyrábí jako polosladké. Snahou Vinařství Šoman je držet hladinu zbytkového cukru každoročně okolo 20 g/l. Víno příjemné, zároveň však výrazné vůně slupky pomeranče nebo mandarinky, s medovými tóny. Plné, extraktivní víno s vyšším obsahem alkoholu. 

Cabernet Sauvignon Klaret, pozdní sběr 2018, suché
Podle předpisů by mělo být víno v barvě k nerozeznání od bílých vín ;-). Víno, při jehož výrobě jsou lisovány celé hrozny bez mletí, aby bylo docíleno co nejsvětlejší barvy. Klaret z odrůdy CS nese stopy listu černého rybízu a vyrábí se pravidelně již 12 let. Zajímavostí je, že se díky technologickým procesům dá z modrých hroznů vyrobit jak víno bílé, růžové tak samozřejmě červené. 

Zweigeltrebe, pozdní sběr 2017, suché
Červené víno výrazné vůně vyzrálých hroznů, borůvek a černého rybízu, které má krásnou temně granátovou barvu. Víno nese dle názorů našich degustátorů v chuti tóny višní nebo třešní v čokoládě. Odrůdy jako Zweigeltrebe, Svatovařinecké a Frankovka se ve Vinařství Šoman vyrábějí stylem "moravského" červeného vína, takže jsou ovocnější a mohou být svěžího charakteru. Lahvují se vesměs cca 1,5 roku od sklizně, s tím, že 1 rok leží ve velkém dubovém sudu. Zbývající dobu před a po dubovém sudu leží v nerezových tancích.

Cabernet Sauvignon, výběr z hroznů 2016, suché
Hrozny k výrobě tohoto luxusního vína pocházejí z Mikulovské vinařské podoblasti, z viniční trati Turold. Jediné víno, které není vyrobené z vlastních hroznů Vinařství Šoman. Spolu s Merlotem a Ryzlinkem rýnským jsou hrozny Cabernet Sauvignonu někdy přikupovány. Víno vyniká v aroma tóny černého rybízu s bylinkami, v chuti je jemně ovocné a koncentrované, s velmi příjemnou, ale pevnou tříslovinou. Každým rokem stáří bude víno sametovější a tříslovina uhlazenější. Barva vína je temně rubínová. 

Výsledky hlasování o 3 nejlepší vína večera:

1. Cabernet Sauvignon, výběr z hroznů 2016, suché
2. Veltlínské zelené, pozdní sběr 2018, suché
3. Aurelius, pozdní sběr 2018, polosuché

 

Fotogalerie...

Sdílet na Facebooku


Zpět

Degustace 17. 05. 2019 Vinařství Prchal

V pátek 17. 05. 2019 navštívil naši vinotéku Vinostyl p. Rudolf Prchal, který je vlastníkem vinařství nesoucí jeho jméno. V minulosti své víno produkoval také pod zkratkou R2 - Rudolf 2. Víno, které jsem mohli ten večer ochutnat bylo kompletně z posledního ročníku 2018. Vinařství Prchal své víno zpracovává v terroire obce Nikolčice. Chod vinařství zajišťují 3 osoby, kromě p. Rudolfa Prchala je to jeho bratr na pozici vinohradníka a jeho dcera, věnující se propagaci.
Zobrazit celý článek

Degustace 12. 04. 2019 Vinařství Leoš Horák

Nejen víno nového ročníku 2018, ale také vzorky vín z předchozích ročníků 2015, 2016 a 2017, nám přivezl k ochutnání na degustaci konanou 12. 04. 2019 syn p. Leoše Horáka - Lukáš. Zástupce vinařství p. Horák ml. nás seznámil krátce s historií, současností a budoucích plánech Vinařství Horák, které své víno produkuje v centru Vrbice, obci nacházející se ve Velkopavlovické vinařské podoblasti.
Zobrazit celý článek

Vinařství

Mádl František - VINAŘSTVÍ - Pan František Mádl zvaný také jako Malý vinař z Velkých Bílovicích je tvůrcem jakostních a přívlastkových vín. Zaměřuje se na kvalitní přívlastková vína z odrůd, pro které je Velkopavlovicko ideální oblastí. Válka Karel - VINAŘSTVÍ - Od roku 1991 urazili majitelé vinařství malý kus dlouhé cesty. Začínali s malým vinohradem na vlastní půdě a sklepem s několika sudy.Patria Kobylí - VINAŘSTVÍ - Vinařská společnost v Kobylí vznikla spontánně v roce 1928, tedy v prvorepublikové době. Drobní vinaři se spojili kvůli společnému zájmu o pěstování a ochranu vinné révy. Navazujeme proto na tradici, která zavazuje.Vinselekt Michlovský - VINAŘSTVÍ - Firma Doc. Ing. Miloše Michlovského, DrSc. završuje pěstování révy vinné produkcí vín nejvyšších jakostních stupňů. Mladý podnik vznikl v roce 1993 a produkoval především vína určená pro zpracování na sekty. V roce 1995 začala firma plnit svá nejlepší vínLiebherr - Lednice na víno - chladící vitríny značky Liebherr jsou výjimečné jak svou konstrukcí, tak použitými materiály a chladicím systémem. Stačí nastavit teplotu archivace vína a o vše se už postará Vaše nová chladící vinotéka.Špalek - VINAŘSTVÍ - Vinařství Špalek je rodinným vinařstvím, které od roku 1970 vede František Špalek, syn Josefa Špalka, který do Nového Šaldorfa přišel v roce 1945 z Valašska. Skutečný rozvoj zažilo vinařství až po roce 1989, kdy stát konečně povolil soukromě podnikat. Philco - Společnost PHILCO, se po dlouhých letech vrátila na evropský trh s novinkami, mezi které patří také moderní chladící vinotéky a vitríny, určené k péči o láhve vína. Další vinařství

proč nakupovat právě u násKategorie

Pondělí 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Úterý 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Středa 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Čtvrtek 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Pátek 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Sobota 8:30 - 12:00

Při objednávce nad 2 500Kč Doprava zdarma

Staňte se registrovaným členem vinostyl.cz
a získejte slevy na dopravu a balné