Degustace 30. 9. 2015 Vinařství Štěpánek

Publikováno: 2.10.2015

Dne 30. 9. 2015 se konala v naší vinotéce další z letošních degustací. Tentokrát jsme mohli přivítat zástupce Vinařství Štěpánek, což byl pan Grufík. Měli jsme možnost ochutnat dvanáct vzorků vín, převážně pak bílých, Vinařství Štěpánek se totiž na bílá vína zaměřuje více než na vína červená. Nechybělo ani víno děláno metodou sur-lie, tentokrát to bylo Veltlínské zelené, u kterého jsme měli dokonce srovnání s jiným, které touto metodou děláno nebylo. Než, ale přejdeme k samotným vínům, připomeňme si historii a směřování tohoto vinařství.

Rodinné vinařství Štěpánek bylo založeno v roce 2006 a navázalo tak na dlouholetou rodinnou tradici. Vína vyrábí s láskou a citem. Jejich filozofie tkví v přenesení toho nejlepšího z vinice až do lahve. Vína se vyznačují nižším obsahem alkoholu, vysokým odrůdovým aroma a také zbytkovým cukrem, který je vyvážen svěží kyselinkou. Dosahují skvělých výsledků na prestižních tuzemských, ale i světových soutěžích. V současné době vinařství obhospodařuje 5 hektarů vinic, které se nacházejí v nejlepších viničních tratích katastru obce Mutěnice. Zbývající surovinu pro výrobu našich vín nakupujeme od stálých dodavatelů, převážně ze slovácké podoblasti. Jek sám pan Grufík řekl ve Vinařství Štěpánek, velmi dbají na vysokou kvalitu zpracovaných hroznů a podle toho také suroviny nakupují. V soutěžích ať už mezinárodních či českých nezůstává toto vinařství pozadu a sklízí jednu medaili za druhou. Například v roce 2014 získala vína medaile v těchto soutěžích: Vinalis Internationale Paris, Vitis Aurea Modra, Vinné trhy Pezinok, Vinium Juvenale, Vinařské Litoměřice, Víno&delikatesy, Valtické vinné trhy, Festwine, Top 77, Víno Tirnavia.

Na závěr je nutno říct, že degustace se nesla v příjemném duchu, pan Grufík ochotně odpovídal na zvídavé otázky našich degustatorů a celkově vládla velmi příjemná atmosféra.

Teď už si představme degustovaná vína:

Veltlínské zelené - Sur-lie, pozdní sběr 2013, suché - Při výrobě tohoto vína byla použita metoda sur lie neboli batonáž, kdy se víno školilo na kvasnicích z odumřelých kvasinek a neustále se promíchávalo. Víno díky tomu získalo na plnosti a je vhodné na delší archivaci. Aroma je jemné (zelený pepř, zelené jablko), chuť je kořenitá s dlouhou dochutí.

 • Alkohol: 11,5%
 • Obsah kyselin 6,6 g/l
 • Zbytkový cukr 0,5 g/l

Ocenění:

 • Král vín 2014 - stříbrná medaile

Grand Cuvée, moravské zemské víno 2013, suché - Toto cuvée bylo vybráno ze dvou příbuzných odrůd: Rulandské šedé a Chardonnay. Cukernatost hroznů při sběru byla 24,5°NM. Část vína Chardonnay leželo 6 měsíců v barrique sudech. Aromatika vína je bohatá (tropické ovoce, medové podtóny, vanilka). Chuť je lehce nasládlá, ale zároveň suchá a plná s dlouhou dochutí.

 • Obsah alkoholu 14,0 %
 • Obsah kyselin 6,9 g/l
 • Zbytkový cukr 0,5 g/l

Ocenění:

 • Valtické vinné trhy 2014 - stříbrná medaile
 • Festwine 2014 - stříbrná medaile
 • Víno & Delikatesy 2014 - bronzový pohár

Rulandské modré - klaret, kabinetní 2014, suché - Víno má světle oranžovou barvu a příjemně ovocnou vůni. V chuti můžeme nalézt podmanivé tóny jahod a rybízu. Chuť je mohutná, tělnatá, lehce nasládlá s jemnou kyselinkou.

 • Alkohol: 10%
 • Zbytkový cukr: 7,5 g/l
 • Kyseliny: 7,6 g/l

Veltlínské zelené, pozdní sběr 2014, polosuché - Víno má zelenožlutou barvu. Vůně je příjemná, jemně kořenitá až pepřnatá. Chuť je svěží, podpořená lehkým zbytkovým cukrem, kořenitostí a jemnou kyselinkou v dochuti.

 • Alkohol: 10,5%

Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2014, polosuché - Víno je světle žluté barvy. Ve vůni dominují ovocné tóny (broskev, meruňka, citronová kůra). Chuť je taktéž ovocná se svěží kyselinkou v závěru, dochuť je podpořena příjemným zbytkovým cukrem.

 • Alkohol: 11%

Sauvignon, pozdní sběr 2014, polosuché - Víno má světle žlutou barvu. Základem tohoto vína je ovocná vůně (broskve, rybíz, angrešt) s nádechem kopřiv. Chuť je plná, umocněna zbytkovým cukrem a delší dochutí.

 • Alkohol: 10%

Děvín, výběr z hroznů 2013, polosladké - Víno je aromatické, s tóny rozkvetlé růže, muškátového oříšku a zralé meruňky. Chuť je jemně kořenitá, podpořená příjemným zbytkovým cukrem, který umocňuje plný zážitek tohoto vína. Odrůda je původem ze Slovenska, podobná odrůdě Pálava.

 • Alkohol: 11,5 % obj.
 • Zbytkový cukr: 24,5 g/l
 • Kyseliny: 7,7 g/l

Ryzlink vlašský, kabinetní 2014, polosladké - Víno má zelenožlutou jiskrnou barvu. Vůně tohoto vína je ovocná (rybíz, angrešt) a květinová. Chuť je dobře vyvážena lahodným zbytkových cukrem a svěží příjemnou kyselinkou.

 • Alkohol: 9%

Chardonnay, pozdní sběr 2014, polosladké - Víno má zeleno-žlutou barvu. Ve vůni nalezneme tropické ovoce, které plynule přechází do chuti. Ta je příjemně nasládlá a umocňuje ji dlouhá dochuť.

 • Alkohol: 10,5%

Ocenění:

 • Top 77 vín v České republice
 • Víno Bojnice - bronzová medaile

Rulandské bílé, pozdní sběr 2014, polosladké - Víno je světle žluté barvy s vůní květin, medu a tropického ovoce. V chuti převažují medově-ovocné tóny. Plnost tohoto vína podpořil vyšší zbytkový cukr a svěží, šťavnatá kyselinka.

 • Alkohol: 8%
 • Cukr: 41,2 g/l
 • Kyselina: 8,8 g/l

Ocenění:

 • Perla vinic

Ryzlink rýnský, výběr z bobulí 2014, sladké - Víno je světle žluté barvy. Ve vůni dominují ovocné tóny (broskev, meruňka, citronová kůra). Chuť je taktéž ovocná se svěží kyselinkou v závěru, dochuť je podpořena příjemným zbytkovým cukrem.

 • Alkohol: 11%

Neronet, moravské zemské víno 2013, suché - Víno tmavě fialové barvy, vůně je ovocná (borůvky, višně, černý rybíz). Chuť je mohutná, ovocná s dlouhotrvající dochutí.

 • Alkohol: 12%

 

Tak jako každou degustaci, tak i dnes se hlasovalo o nejlepších vínech večera. Nakonec to dopadlo takto:

1. Chardonnay, pozdní sběr 2014, polosladké

2. Neronet, moravské zemské víno 2013, suché

2. Sauvignon, pozdní sběr 2014, polosuché

2. Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2014, polosuché

3. Ryzlink rýnský, výběr z bobulí 2014, sladké

Fotogalerie...

Sdílet na Facebooku


Zpět

Stojany na vína

  Snad každý, kdo má rád vína, někdy přemýšlel, jak si své drahocenné a milované láhve vystaví či jak je správně uchová. Dobré vína si zaslouží, aby bylo uloženo, tak jak si zaslouží, a jejich kvalita skladováním netrpě...
Zobrazit celý článek

Svatomartinská vína

Jelikož se blíží doba, kdy se otevírají první letošní vína, což jsou Svatomartinská vína. Rozhodli jsme se Vám přiblížit co to Svatomartinská vína vlastně jsou a jakou mají historii. Svatomartinská vína jsou první vína v dan
Zobrazit celý článek

Vinařství

Pfeffer - Vinařství - Při vjezdu do Rakvic si nelze nevšimnout nápisu na železničním mostě: „Vítá Vás vinařská obec Rakvice“. To mnohým turistům dává tušit, že vesnice je úzce spjata s vinařstvím. Traduje se, že výroba moravského vína sahá až do dob Římanů. Vinobox - VINOBOX je inovativní značkou pro řešení moderního způsobu distribuce a stáčení vína. Je synonymem pro kvalitní víno ve spojení s vysoce účinným obalem technologie Bag-In-Box. Skovin - Vinný sklep Skovin AD Skopje byl založen roku 1979, jako nástupce staleté tradice produkce kvalitního vína v oblasti Makedonie. Arnaud - Společnost Arnaud byla založena již roku 1950 v regionu Limousin, konkrétně v malém městečku Aixe sur Vienne ve Francii. Tento rodinný podnik se už od svého vzniku zabývá výrobou tradičních francouzských paštik a konzervovaného masa. Štěpánek - VINAŘSTVÍ - Je rodinné vinařství z Moravského Slovácka, z vinařské obce Mutěnice. Prioritou při výrobě vín je pro vinařství vinná réva té nejvyšší kvality, která je odrazem každodenní práce ve vinohradě a sklepích. Muriel - Jméno Muriel pochází z kombinace příjmení Murúa a jména vesnice Elciego. Dnes své vinařství staví otec a syn na odvěké vinařské tradici regionu, na nových technologiích a postupech, aby vína vyjadřovala "nejlepší vlastnosti" z plodných vinic La Rioja.RONA - sklárna - Sklárna RONA patří mezi světově nejvýznamnější výrobce kvalitního nápojového skla, stolovacích doplňků a dekoračního skla. Sklárna RONA má víc jak stoletou tradici ve výrobě skl...Další vinařství

proč nakupovat právě u násKategorie

Pondělí 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Úterý 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Středa 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Čtvrtek 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Pátek 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Sobota 8:30 - 12:00

Při objednávce nad 2 500Kč Doprava zdarma

Staňte se registrovaným členem vinostyl.cz
a získejte slevy na dopravu a balné