Degustace 31. 10. 2014 Vinařství Vladimír Tetur

Publikováno: 16.5.2014

I tento pátek 31. 10 2014 jsme v degustačním sklípku naší vinotéky přivítali zástupce vinařství. Tentokrát to byl pan Vladimír Tetur, jehož jménem se vinařství pyšní. Vinařství Vladimír Tetur sídlí ve Velkých Bílovicích, což je také největší vinohradnická obec v České republice. Na dnešní degustaci si pro nás pan Tetur připravil mnoho zajímavých a výborných vín, ale jedno bych zmínila především a to Tramín červený, pozdní sběr 2013.  Nejenže máme toto víno v prodeji jako první vinotéka v České republice, ale stalo se Šampionem Národní soutěže vín velkopavlovické vinařské podoblasti. Zároveň s tímto oceněním se stalo i vítězem kategorie bílých suchých a polosuchých vín. Myslím si, že pana Tetura a jeho vinařství není třeba dlouze představovat, jelikož naši vinotéku navštívil už několikrát. Proto z představení uvádíme základní informace a přejdeme k degustovaným vínům.

Vinařství vzniklo v roce 1992 přirozeným vývojem a vyvíjelo se během 20 let od malého sklepa až po dnešní moderní vinařství, které se hlásí k modernímu stylu nejenom architekturou a vybavením, ale i svými víny. Přestože patří k větším vinařstvím, stále se snaží zastávat filozofii menších rodinných podniků tj. osobní přístup, vstřícnost a otevřenost. Vína pod značkou Vladimír Tetur se dostávají na trh v lahvích od roku 1993. Vinařství Vladimír Tetur obdělává 12 hektarů vlastních vinic, ale převážnou část hroznů pro výrobu vína nakupuje od stálých dodavatelů výhradně z Velkých Bílovic. Zpracovává 12 bílých a 11 červených odrůd révy vinné v mnoha kvalitativních skupinách. Značka Vladimír Tetur je často spojována s výrobou aromatických odrůd Irsai Oliver a Muškát Moravský. Sklepmistrem je majitel firmy Vladimír Tetur a zaměstnává 4 pracovníky. Pracují zde i rodinní příslušníci. Pod značkou Vinařství Vladimír Tetur jsou produkována v originální lahvi jakostní a přívlastková vína včetně vín barrique. Za vše hovoří jejich mnohá ocenění (zlaté a stříbrné medaile), která získala na Valtických vinných trzích, Grand Prix Vinex, Weinparade v Poysdorfu, Muvina v Prešově, ve slovinské Ljubljani, v Rakousku, v Kanadě, v Izraeli, Londýně, Paříži  aj. V současné době Vinařství Vladimír Tetur  ročně vyrobí zhruba 30 vagónů vína, což ve finále znamená cca 350-400 tisíc lahví.

V průběhu večera pan Tetur zmínil, že „překopává“ zvyklosti degustací tím, že řadí vína, tak jak si myslí a cítí, že je pro degustaci nejlepší a ne tak jak je obvyklé - a to od bílých suchých vín po červená. Pan Tetur také uvedl, že si chce vinařství dělat po svém, tak aby ho to bavilo a chce představovat víno srozumitelně. Nabádal všechny přítomné k pokládání otázek, a to i těch ne třeba zrovna příjemných. Tempo degustace doporučil ať si degustátoři zvolí své, aby si celou nabídku vín mohli lépe prochutnat a nebyli zcela ovlivněni množstvím vypitého vína. Zároveň za všeobecného veselí prohlásil, že víno se má pít a že „vína nejsou známky, aby se sbírala“.

Pan Tetur nás bravurně prováděl degustací a při tom uvedl mnoho zajímavých věcí. A proto bych ráda jednu zajímavost vypíchla. A to víno z barikových (Barrique) sudů.

Barrique (nebo také barik) je dubový sud o objemu 225 litrů, který se používá k vyzrávání červených vín. Sudy se vyrábějí z dubu, nejčastěji zimního nebo letního, podle svého původu bývají častěji označovány jako francouzské.  Každý druh dubu předává vínu jiné aroma. Důvodem, proč se používá právě dubové dřevo, je jeho tvárnost, nízká poréznost a ideální obsah nerušivých aromatických látek. Víno ze dřeva sudu vyluhuje aromatické látky. Podstatou je vanilin, který se z dubového dřeva extrahuje oxidací a spolu s různými laktony dřeva a nezkvasitelnými sacharidy dává vínu charakteristickou vanilkovou příchuť. Také se ze dřeva vyluhují taniny a vína s nízkým obsahem taninu se takto obohacují. Sud se může použít jen třikrát, potom jsou už aromatické látky vyčerpány a dávat víno do tohoto sudu by bylo zbytečné.

Jako pokaždé si pan Tetur pro naše degustátory připravil otázky, jejíž správnou odpověď odměnil láhví vína svého vinařství. U vín si dnes neuvedeme analytiku a to z prostého důvodu. Pan Tetur ji neuvádí, aby si nikdo nemohl přečíst, či poslechnou analytiku a již předem říct, že toto víno mu chutnat nebude.

Merlot rosé, pozdní sběr 2013, polosuché: Víno krásné lososové barvy s vůní červených lesních plodů, malin a jahod. Chuť je osvěžující, lehce nasládlá, ovocná, připomínající malinový kompot. V dochuti jsou cítit tóny malin a červeného grepu. U tohoto vína pan Tetur uvedl, že je to víno, které je tzv. „na pití“, víno o kterém není potřeba dlouho diskutovat a rozebírat ho.

Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2012, suché: Víno žluto-zelenkavé barvy s vůní květin a lipového květu. V chuti je jemně kořenité, harmonické, s ovocnými tóny bílé broskve a s jemnou kyselinkou. Zařazeno v Salónu vín ČR 2014.

Sauvignon, pozdní sběr 2012, polosuché: Víno má zlatavou barvu s bohatou vůní angreštu, grepu a přezrálých citrusů s tóny bezového květu. Osvěžující chuť s pikantní kyselinkou. Jemné velmi lehce pitelné víno.

Veltlínské zelené, pozdní sběr 2013, polosuché: Odrůda, která je základem všech vinařů. Pěstitelsky velmi vděčná odrůda. Má jemné nuance lipového květu. Velmi příjemně pitelné víno. Pan Tetur, ale zdůraznil, že nebude u vín říkat, co kdo má cítit. Že je to věc vkusu a chutí a každý ve vínech může cítit něco jiného.

Tramín červený, pozdní sběr 2013, polosuché: Víno, které získalo titul Champion ve Velkopavlovické podoblasti. Toto víno jsme okusili premiérově. Zatím žádná jiná vinotéka toto víno nenabízí, pouze vinotéka Vinostyl.

Rulandské modré, ps klaret 2011, polosladké: Bílé, polosladké víno s přívlastkem pozdní sběr Blanc de Noir Claret.

Klaret: Bílé (je povolen lehce narůžovělý odstín) víno vyrobeno z červených nebo modrých hroznů.

 

Rulandské modré, výběr z hroznů 2009, suché: Granátová až cihlově červená barva. Víno je velmi silné a výrazné. V chuti je dlouhé, kořenité s příchutí po peckovinách a mandlích. Způsob zpracování ještě více prohlubuje chuť tohoto vína o příjemnou sametovou trpkost a harmonickou kyselinu. Víno bylo zpracováno bezoxidační reduktivní technologií v uzavřeném tanku.

Rulandské modré barrique, výběr z hroznů 2008, suché: Víno má třešňovou barvu s cihlovými odlesky. Vůně je ovocná s tóny lesních plodů. V chuti nalezneme červené ovoce, třešně, maliny a sametové taniny.

Rulandské šedé, pozdní sběr 2012, polosuché: Víno má zlatožlutou barvu. Víno je výrazné chuti a vůně s pikantní jemnou kyselinkou a ve vůni cítíme tropické ovoce.

Irsai Oliver, kabinetní 2013, suché: Má zelenožlutou barvu, jemnou muškátovo-kořenitou vůni a chuť příjemnou ovocnou s pikantní kyselinkou, která dává vínu svěžest.

Chardonnay, barrique, pozdní sběr 2011, polosladké: Velmi svěží ovocité temperamentní víno pikantní citrusové chuti.

BB Cuvée barrique Laďa, pozdní sběr 2007, suché: Představujeme Vám první Cuvée Vinařství Vladimír Tetur – BB Cuvée barrique Laďa. BB  Cuvée barrique Laďa je vinařovou hračkou z odrůd RM a CS 50:50 a leželo 30 měsíců v barikových sudech. Ve vůni tohoto vína můžeme cítit kouřové tóny, kakao, kávu, čokoládu, višně. BB Cuvée barrique Laďa - specifické a nejednoduché silně barikové víno doporučujeme dekantovat.

Jako pokaždé se i dnes hlasovalo o nejlepších vínech degustace. Tentokrát to dopadlo takto:

1. BB Cuvée barrique Laďa, pozdní sběr 2007, suché

2. Rulandské modré barrique, výběr z hroznů 2008, suché

3. Veltlínské zelené, pozdní sběr 2013, polosuché

Veškerá vína z této degustace naleznete ZDE

Sdílet na Facebooku


Zpět

Degustace 24. 10. 2014 Vinařství Víno z Kobylí

V pátek 24. 10. 2014 jsme v degustačním sklípku naší vinotéky opět přivítali zástupce vinařství. Tentokrát to bylo Vinařství Patria Kobylí, které se prezentuje názvem Víno z Kobylí.
Zobrazit celý článek

Degustace 17. 10. 2014 Vinařství Volařík

V pátek 17. 10. 2014 proběhla v  degustačním sklípku naší vinotéky další z degustací vína. Tentokrát jsme přivítali Vinařství Volařík z Mikulova, v zastoupení panem PhDr. Martinem Procházkou. Vinařství Volařík se oprávn...
Zobrazit celý článek

Vinařství

Bíza Petr - VINAŘSTVÍ - Vinařství Petr Bíza je rodinná firma založená v roce 1999 a navazuje na tradici předků, kteří přišli v roce 1771 z Francie na Moravu. Vinařství se nachází v obci Čejkovice, jedné ze tří největších vinařských obcí v České republice. Winberg - Firma WINBERG Mikulov s.r.o. byla založena v roce 2000 vinařem a vinohradníkem Antonínem Procházkou, kde uplatňil své dlouholeté zkušenosti z oblasti pěstování a zpracování hroznů v mikroregionu Mikulov. Hennessy - Hennessy je nejprodávanější koňak na světě. Ty nejlepší druhy Hennessy jsou míchány z pálenek starých několik desetiletí a ve značkách Richard Hennessy a Hennessy Paradise jsou obsaženy pálenky staré více než sto let. Vinobox - VINOBOX je inovativní značkou pro řešení moderního způsobu distribuce a stáčení vína. Je synonymem pro kvalitní víno ve spojení s vysoce účinným obalem technologie Bag-In-Box. Carl Jung - Společnost Carl Jung je předním evropským výrobcem dealkoholizovaného vína, a právě spojení moderních technologií a zkušeností výrobce zaručuje tu nejvyšší kvalitu těchto nápojů. Patria Kobylí - VINAŘSTVÍ - Vinařská společnost v Kobylí vznikla spontánně v roce 1928, tedy v prvorepublikové době. Drobní vinaři se spojili kvůli společnému zájmu o pěstování a ochranu vinné révy. Navazujeme proto na tradici, která zavazuje.Skovin - Vinný sklep Skovin AD Skopje byl založen roku 1979, jako nástupce staleté tradice produkce kvalitního vína v oblasti Makedonie. Další vinařství

proč nakupovat právě u násKategorie

Pondělí 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Úterý 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Středa 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Čtvrtek 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Pátek 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Sobota 8:30 - 12:00

Při objednávce nad 2 500Kč Doprava zdarma

Staňte se registrovaným členem vinostyl.cz
a získejte slevy na dopravu a balné