Degustace 27. 9. 2013 Vin. Prchal a Vin. Baloun

Publikováno: 7.10.2013

Milí přátelé, drazí milovníci vína, v pátek 27. 9. 2013 se konala v naší vinotéce další ze skvělých degustací, na které se nám představila hned dvě vinařství a to Vinařství Baloun a Vinařství Prchal nebo-li Rudolf 2. Jak už jistě všichni víme, dlouhá cesta, na níž se z vyzrálých hroznů stává ušlechtilý nápoj, není vůbec snadná a bez trpělivé práce vinaře by nikdy nebyla tato práce úspěšná. Právě osobnost vinaře totiž dává vínu jedinečný charakter a především v průběhu zpracování hroznů utváří individualitu a rozmanitost vína daného vinařství. Ani tato dvě vinařství Baloun a Prchal-R2. nejsou výjimkou. Degustace probíhala pod taktovkou pana Rudolfa Prchala, který zastupoval obě vinařství. Postupně jsme ochutnávali stejné odrůdy od obou vinařů. Přestože byl na etiketách zapsán stejný druh vína, v každé lahvi jsme ochutnali něco jiného - něco co podtrhovalo oblast, viniční trať a také dobře odvedenou práci vinaře. Pan Prchal vyrábí víno v malých šaržích 700 – 1500 lahví, což je asi 9 500 lahví ročně. O to víc klade důraz na kvalitu. Část hroznů pochází z vlastních vinic v Hustopečích a Bořeticích a druhá polovina je od prověřených pěstitelů vinné révy.

Pan Baloun vlastní vinařskou firmu s moderními technologiemi a krásnými historickými sklepy s barikovými sudy, kde zrají vína. Základna vinařství Radomil Baloun se nachází na středisku ve Velkých Pavlovicích. Obě vinařství pravidelně získávají ocenění na výstavách doma i v zahraničí.

Měli jsme možnost porovnat tato vína:

 • Veltlínské zelené ps. 2011 (Baloun) - svěží jemně kořenité víno s vanilkovým nádechem, s mandlovo medovou dochutí.
 • Veltlínské zelené ps. 2012 (R2) - svěží ovocné víno s nádechem angreštu a tropického ovoce s medovou dochutí.
 • Rulandské šedé ps. 2011 (Baloun) - V chuti dominují výrazné tóny tropického ovoce. Vůně je výrazně ovocná, jemně květinová s medovými tóny.
 • Rulandské šedé ps. 2012 (R2) - V chuťi i vůňi dominují tóny přezrálého tropického ovoce a lučního medu. Víno má výraznou dlouhou dochuť.
 • Ryzlink rýnský ps. 2011 (Baloun) - Toto víno má velmi příjemnou vůni čistého ovocného aroma s dominantní vůní lipového medu.
 • Ryzlink rýnský ps. 2012 (R2) - Také toto víno je příjemné ve vůni s ovocným aroma, ovšem tady jsou dominantou vůně zralé citrusové plody.
 • Hibernal ps. 2011 (Baloun) - Ve vůni dominuje tropické ovoce, zvláště mango, ananas a citrusy. plně ovocná chuť citrusových plodů kombinovaná s tóny zralé broskve.
 • Hibernal ps. 2012 (R2) - Toto mohutné víno vás upoutá svou vůní, kde dominuje zralá broskev s nektarinkou doplněné vůní lipového medu. Nádherně se zde doplňuje zbytkový cukr a šťavnatá kyselinka.
 • Frankovka ps. 2011 (Baloun) - vůně je výrazná, ovocná s kořenitým aroma. Najdeme tóny tóny višní, červené papriky a peckovin. Ovoce, které jsme cítili ve vůni, přechází v chuti do tónů kompotu a marmelády.
 • Frankovka ps. 2011 (R2) - Ve vůni dominují tóny čerstvého peckového ovoce, především višně a třešně, doplněné jemnou kořenitostí, až peprností a jemnou tříslovinkou
 • Dornfelder ps. 2010 (Baloun) - Už na první pohled víno zaujme svou tmavou barvou. Vůně připomíná směs drobného lesního ovoce, datlí s nádechem čokolády. V dlouhé chuťi najdeme nasládlé třísloviny.
 • Dornfelder ps. 2012 (R2) - Ve velmi osobité vůni nalezneme směs zralého lesního bobulového ovoce, třešní, bílého pepře a máty. Chuť je sametová s ovocnými tóny, které přechází do marmeládovosti. V dochuti příjemně překvapí nasládlá tříslovina.

Vybrat nejlepší víno večera nebylo snadné, obě vinařství předvedly nádherné svěží vína, ale přesto měly větší úspěch vína s označením R2.

 1. místo: Ryzlink rýnský ps. 2012 – R2
 2. místo: Rulandské šedé ps. 2012 – R2
 3. místo: Hibernal ps. 2012 – R2
Sdílet na Facebooku


Zpět

Víno, recept na dlouhověkost

Víno je již od starověku považováno za zdravý nápoj. Pravidelné, ale přiměřené pití vína předchází různým onemocněním, navíc také uvolňuje naši psychiku, pomáhá odbourávat stres a navodit příjemnou náladu. Léčivá a ...
Zobrazit celý článek

Korek, plast, sklo nebo šroubovací uzávěr?

Poslední dobou se vinařský svět stále více zabývá problematikou uzávěrů. Korek je vyzkoušeným, tradičním, přírodním materiálem, který k vínu jako přírodnímu produktu patří. Jedná se o kůru dubu korkového z oblasti Středo...
Zobrazit celý článek

Vinařství

Winberg - Firma WINBERG Mikulov s.r.o. byla založena v roce 2000 vinařem a vinohradníkem Antonínem Procházkou, kde uplatňil své dlouholeté zkušenosti z oblasti pěstování a zpracování hroznů v mikroregionu Mikulov. Pod Martinkou - VINAŘSTVÍ - Díky výjimečnému terroir Pálavy a šetrnému přístupu k vinici i zpracovávaným hroznům se daří vtisknout vínům tohoto vinařství specifický charakter. Vinařství Pod Martinkou se soustřeďuje na vína bílá, růžová a na vína s označením White. Henriques & Henriques-Vinhos, S.A. - Rodina HENRIQUES patřila mezi největší vlastníky půdy v oblasti Camara de Lobos již od 15. století, kdy byly založeny i první vinice na svazích Pico da Torre, které patřily Henriquesovým. Carl Jung - Společnost Carl Jung je předním evropským výrobcem dealkoholizovaného vína, a právě spojení moderních technologií a zkušeností výrobce zaručuje tu nejvyšší kvalitu těchto nápojů. Bohemia Crystal - Bohemia Crystal Glass je jedním z nejvýznamnějších dodavatelů výrobků z českého křišťálového skla prvotřídní kvality. Zaměřuje se na produkty vyrobené výhradně v České republice a dodává je také do velkoobchodních sítí po celém světě. Pfeffer - Vinařství - Při vjezdu do Rakvic si nelze nevšimnout nápisu na železničním mostě: „Vítá Vás vinařská obec Rakvice“. To mnohým turistům dává tušit, že vesnice je úzce spjata s vinařstvím. Traduje se, že výroba moravského vína sahá až do dob Římanů. Haier - Chladničky na skladování vína-vinotéky od firmy Haier se svým elegantním vzhledem hodí do kteréhokoli obývacího pokoje i do každé kuchyně. Další vinařství

proč nakupovat právě u násKategorie

Pondělí 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Úterý 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Středa 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Čtvrtek 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Pátek 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Sobota 8:30 - 12:00

Při objednávce nad 2 500Kč Doprava zdarma

Staňte se registrovaným členem vinostyl.cz
a získejte slevy na dopravu a balné