Degustace 16. 11. 2017 PORTSKÉ VÍNO A MADEIRA

Publikováno: 1.2.2018

Degustační list ochutnávky PORTSKÝCH, MADEIRA a PORTUGALSKÝCH vín, konané 16. 11. 2017 obsahoval 11 vzorků. Skladba degustovaných vzorků byla různorodá od červených vín, přes Madeiry, perlivé víno Espumante, až po vína portská. Degustací provázel jako vždy pan Kubíček, jehož akce se v naší vinotéce těší veliké oblibě a pravidelně jsou již dopředu beznadějně vyprodané. Nejsušším degustovaným vínem bylo madeirské Monte Seco, naopak nejsladším bylo Malmsey. Začínalo se vzorky, obsahujícími 12 % alkoholu, níže už procentuální hodnota obsahu alkoholu degustovaných vín neklesla, naopak - co do výše alkoholu stoupala, a to až k 19 – 20 % alkoholu.

Při představování Portugalska nás seznámil p. Kubíček s letošními potížemi této – na mapě v podstatě poslední – evropské země. Vzhledem k tomu, že od února do listopadu v Portugalsku téměř nepršelo, sužovalo ho velké sucho. Aby toho nebylo málo, potýkala se část země a to obrovský pás od Doura po Lisabon s rozsáhlými požáry, které někdo založil úmyslně. Z důvodu ochrany území s výskytem největšího bohatství Portugalska, kterým jsou korkové duby, docházelo v těchto oblastech k rozorávání půdy, protože korkových dubů si samotní Portugalci nesmírně váží a ochraňují je. Rozorávání půdy je zde jediným způsobem, jak šíření požárů zamezit.  Po krátkém úvodu se již přešlo k degustování vzorků vín.


ALEXANDRE RELVAS SUL

Víno s korkovou etiketou, které si můžeme připomenout, protože bylo součástí degustační listiny také v loňském roce. Víno je blendováno ze 4 odrůd: Trincadeira, Alicante Bouschet a Aragonez a cca 5 % Cabernet Sauvignon. Na zadních etiketách vín nenajdeme vypsány odrůdy, které jsou obsaženy v množství menším než 5 %, protože je Portugalci nemusí zveřejňovat. Pokud se jim to hodí, mohou jako doplnění k vínům přimíchávat právě odrůdy, které ani uvádět nechtějí. Víno pochází z oblasti proslulé výskytem korkovníků, které jsou odolné vůči škůdcům, působí jako izolanty a úplně dobře nehoří. Kůra z těchto stromů se při usměrňování jednoho plamene zahřívá až po 40 minutách. Abychom se vrátili k degustovanému vínu - SUL - bývá označováno jako korkové víno, ve vztahu k oblasti, nikoliv proto, že by se korek při jeho výrobě používal. Víno obsahuje 13,5 % alkoholu.


Garro Tinto

Pochází ze stejné oblasti, jako předchozí víno SUL. V tomto případě se jedná o blend odrůd Touriga Nacional, Syrah
a Alicante Bouschet. Posledně jmenovaná odrůda pochází z jižní Francie-kde se ji ale moc nedaří, a odkud byla Portugalskem tak trochu převzata. V současné době patří k nejdůležitějším a nejvýznamnějším odrůdám v Portugalsku, zejména se osvědčila v kombinaci s odrůdou Touriga Nacional. V posledních letech patří Portugalsko k hlavním producentům vína na světě a zejména díky produkci portských vín mu patří 7. příčka. Obsah alkoholu vína Garro Tinto je 14 % a jedná se o ročník 2013.


Messias Espumante, červené

V okamžiku, kdy se p. Kubíček tohoto vína poprvé napil, zařadil si ho jako „GASTRO SEKT“. Ze svých zkušeností z návštěvy Porugalska doporučuje k tomuto sektu nejlépe selátko, případně z našich degustačních stolů jsou vhodné škvarky. Víno zrálo 12 měsíců v láhvi, což znamená, že nebylo vyrobeno úplně klasickou metodou výroby druhotným kvašením v láhvi.  Víno není enormně svěží, je plnější, hutnější a má výrazné třísloviny, čímž perfektně dokáže otevřít chuťové pohárky a může se tak stát skvělým přechodovým můstkem k dalším červeným vínům. Vzhledem k tomu, že se málokdy běžný konzument může dostat k červeným sektům, je tento vzorek svým způsobem unikátní. V Portugalsku se tyto sekty vyrábějí pouze v jediné a to výjimečné oblasti, která se nazývá Bairrada. Jelikož jsou Portugalci mistři v blendování, je i tento sekt vyroben ze 2 odrůd a to Tinta Roriz a Baga. Tintu Roriz můžeme znát také pod jiným názvem - Tempranillo. Portugalsko vyrábí vína z 500 odrůd révy vinné, a i když část odrůd pochází právě z Portugalska, velkou část přijali odjinud a přejmenovali si je. Výrobce tohoto vynikajícího sektu – společnost Messias, byla založena v roce 1926 a je i v současné době rodinným vinařstvím, protože produkce vín a řízení společnosti je i nyní v rukou rodinných příslušníků zakladatele.


Colossal Reserva, červené

Víno ročníku 2015, které zraje 8 měsíců v dubových sudech a je blendováno ze tří odrůd: Touriga Nacional, Alicante Bouschet a Tinta Roriz. Stabilita kvality portugalských vín je dána spíše mícháním odrůd a neřeší se až tak úplně jejich ročníky. Colossal Reserva bývá označováno jako LISABONSKÉ VÍNO. Tím, že Lisabon leží u Atlantického oceánu, snoubí se zde atlantské klimatické podmínky s vlivem klimatu Středozemního moře, které dohromady dávají vzniknout plným a hutným, ale zároveň svěžím vínům. Nejedná se o monotónní vína, která by nás unavila a díky kyselinkám se dají pít v podstatě kdykoliv.  


Nana Reserva, červené

Víno, pocházející z oblasti TEJO, pro kterou je typické, že se zde vyrábějí jednoodrůdová vína a pouze výjimečně vína blendovaná z více odrůd. Jedním z těchto výjimečných vín je právě degustované Nana Reserva.  V překladu Nana znamená „chůva“ nebo „babička“. Víno Nana Reserva pochází z vinařství, které založila, vybudovala a vždy vedla žena. Majitelku a zakladatelku můžeme vidět také na etiketě tohoto vína. Víno zrálo 12 měsíců v nových barikových sudech a je blendováno ze 3 odrůd: Touriga Nacional, sekundárně je použita odrůda Syrah a Cabernet Sauvignon. Nana Reserva je víno, které je při otevření na první večer „dobré“, pokud si ale počkáte druhý a další večer je „fantastické“. Víno by se mělo nechat „vydýchat“, otevření je pro něj trošku šok. Archivovat se může bez jakýchkoliv problémů i 10 let. Z regionu TEJO pocházejí vína plná, těžká a potřebují svůj čas. Pan Kubíček s tímto vinařstvím spolupracuje cca 3-4 roky. Manžel majitelky vinařství vlastní v Portugalsku restauraci a je vynikající kuchař. V současné době je na etiketě těchto vín vyobrazen portrét původní zakladatelky vinařství, který zde nechaly umístit její dcery. Symbolizovat má jejich vděk a poděkování za to, že jim vinařství předala a ony ve výrobě vín pokračují.


Madeira Monte Seco

Na této degustaci jsme měli také první možnost ochutnat v naší vinotéce nejsušší Madeira víno a to výše zmíněné MONTE SECO.  V rámci alkoholizovaného světa neexistuje sušší víno této kategorie, a je dokonce sušší i než to nejsušší Portské. Proč poprvé… od producentů Henriques & Henriques nakupuje pan Kubíček takřka všechna MADEIRA vína, ale toto nejsušší si troufá nabízet až v letošním roce - v době, kdy dospěl k názoru, že se již český národ k MADEIRA vínům „propil“. Běžně je možné si na Madeiře zakoupit víno kategorie Special Dry, ale i tuto kategorii vín Monte Seco co do „suchosti“ předčí. Před naléváním vzorků p. Kubíček doporučil hostům vypláchnutí skleniček, aby si mohli tento zajímavý vzorek náležitě prochutnat. Apeloval také na velmi pomalé vychutnávání, aby se vínko mohlo trochu rozvinout a náležitě projevit. Co se týká senzoriky vjemu alkoholu obsaženého ve víně platí, že po napití, ochutnání a vydechnutí musí být vjem alkoholu jemný, nesmí nás pálit a obsažený alkohol nesmí měnit strukturu vína. Jen tak poznáme, že pijeme kvalitní Madeiru nebo Portské víno. Alkoholizovaná vína by se měla podávat více vychlazená.


Madeira Malmsey 10 Y.O.

Co se týká používání sudů u výroby Madeira vín – nejčastěji se zpracovává v 300litrových sudech z Amerického bílého dubu. Víno Malmsey 10 Y.O. se vyznačuje velmi dlouhou dochutí a na to, že zraje 10 let v sudech vykazuje velmi výraznou, ale příjemnou kyselinku. Zároveň se jedná o nejsladší bílé Madeira víno, ze 100 % odrůdy Malvasia (Malmsey). Barva vína je změněna působením oxidace a zráním v sudu. Mimo jiné zajímavosti, nám byl p. Kubíčkem také objasněn rozdíl mezi 10letým Portským a 10letou Madeirou. Tento spočívá ve faktu, že Madeira 10 let zraje v sudech jako jedno víno, naproti tomu 10leté Portské může být blendováno z různě starých sudů. Po 20 letech je možné označit Madeiru jako Vintage, pokud se podaří ji zdeklarovat.  Víno je také možné naláhvovat, ale v tomto případě se jeho zrání zastaví, neboť v láhvi a uzavřené se víno kvalitativně již nevyvíjí. Na druhou stranu je možné víno i po 20 letech ponechat v sudech, aby zrálo a vyvíjelo se dále. Výborně se toto Madeira víno hodí k hořké čokoládě.


Kopke Dry White

Od Madeira vín jsme se posunuli k bílému portskému vínu Kopke Dry White, které obsahuje 19,5 % alkoholu a 32 g/l zbytkového cukru. Víno se řadí mezi suché, ale ne nejsušší. Bílá portská vína se vyráběla jako úplně první, teprve poté se začala vyrábět portská vína červená. V současné době tvoří produkce bílých portských cca 2 % celkové produkce portských vín.  Jsou vzácnější, kvalitnější a nikdy nespadají do základních řad, ale až do těch vyšších - Reserv. Výrobce tohoto portského vína – společnost Kopke roztříštila legendu o tom, že portské víno vynalezli angličané, protože značka Kopke je původně německá a výrobce byl zároveň prvozakladatelskou společností pro výrobu a export těchto vín. Přesto jsou veškerá názvosloví v oboru portských vín uváděná v angličtině. Zajímavostí je také fakt, že podle posledních loňských analytických údajů se nejvíce portského vína vypije v Německu.


Quinta do Noval Fine White

Pro porovnání dvou různých stylů výroby portského vína je dalším vzorkem víno jedné z nejmenších společností, která je nejen vyrábí, ale i exportuje – Quinta do Noval. První písemné zmínky v registru vinařství o této společnosti jsou z roku 1715. Víno Noval White obsahuje 19,5 % alkoholu, 98 g/l zbytkového cukru a jedná se o svěží bílé portské víno s bohatým aroma čerstvého ovoce. Má sytě zářivou slámově žlutou barvu s možností nazelenalých odlesků v okrajích sklenic. Chuť má vyváženou, s podtextem citrónu, melounu a broskví. Hrozny pro výrobu portského se v této společnosti, jako jediné na světě, zpracovávají šlapáním v kádích. 


Cálem 10 Y.O. Tawny

Víno stylu Tawny při výrobě zraje oxidativním způsobem, s přístupem vzduchu a v maloobjemových sudech. Z tohoto důvodu má jinou barvu, než na jakou jsme u červených portských vín zvyklí, jeví se až jako karamelová. Sud v tomto případě víno kompletně mění. Je to blend - mix z 8 sudů různého stáří, jejichž váženým průměrem se dostane údaj označení stáří vína - 10 let. Vzhledem k tomu, že se díky sudům rapidně mění charakter vína, používají se striktně sudy z Francouzského dubu o objemech 225-4000 l.  Toto víno obsahuje 20 % alkoholu a 95 g/l zbytkového cukru. Společnost Cálem sídlí a má svůj sklep v Portu umístěn jako první za Mostem Ludvíka I., což je považováno za výjimečnou polohu.


Vintage Silval

Označení Vintage znamená „archiv“, jedná se vždy o ta nejlepší vína, která mohou zrát i stovky let a budou se neustále zkvalitňovat. Pro výrobu se používají jen ty nejlepší hrozny, nejlepší vínovice a speciální kvasné tanky. Vintage jako jediné z portských vín musí při archivaci ležet, čímž je způsobeno promočení korkového uzávěru. Vzhledem k tomu, že ten se pak může při klasickém způsobu otevírání láhví vývrtkou rozdrolit, je tímto způsobem otevírané víno nutné vydekantovat přes sítko. Na závěr degustace nám p. Kubíček – ostatně jako každý rok - předvedl výjimečný způsob otevírání Vintage láhví a to upálení hrdla s korkovým uzávěrem, což se setkává s velkým nadšením degustujících hostů. 

Fotogalerie...

Sdílet na Facebooku


Zpět

Naskladnění krásných dárkových sad sklenic

Právě jsme naskladnili nově dovezené sklářské produkty pro stylové servírování nejen vína. Sklenice, karafy a džbánky na víno, brandy a koňaky, pocházejí z dílny světoznamého producenta výrobků ze skla - špičkové sklárny RONA. Mistři sklářského řemesla, jejichž zručnost a kreativita se ve světoznámých sklárnách RONA traduje již více než 125 let, vyrobili produkty z této luxusní kolekce v té nejvyšší možné kvalitě. Tyto krásné sklenice na víno nebo jejich dárkové sady budou velmi reprezentativním dárkem nejen pro Vaše nejbližší, ale také pro vážené přátelé.
Zobrazit celý článek

Degustace 3. 11. 2017 Vinařství Volařík

Degustací vín konanou dne 3. 11. 2017 provázel zástupce Vinařství Volařík a mimo jiné také sommeliér - pan Brázda. Mezi zajímavé informace, týkající se vinařství patří bezesporu příprava otevření jeho nových prostor (nejen pro výrobu vína), na které se všichni těší, a které by měly být v provozu od ledna 2018. Vinařství Volařík bylo založeno v roce 2007, vlastní 90 hektarů vinic pro pěstování hroznů k výrobě svých vín a produkuje ročně cca 200 000 láhví vína.
Zobrazit celý článek

Vinařství

Pulltex - Výrobce sommeliérských doplňků a potřeb pro milovníky vína nejvyšší kvality - to je španělská značka Pulltex. Její produkty se vyznačují výjimečným, moderním a nadčasovým designem, kvalitním zpracováním a především výbornou funkčností. Burmester - BURMESTER je tradiční výrobce portského vína z regionu Douro a velmi kvalitních vín z regionů Dão a Alentejo. Burmester se zaměřuje na vyváženost a styl vín jednotlivých řad.Sing Wine - VINAŘSTVÍ - Rodinnými silami se ve vinařství starají o 12 ha vinohradů, které se nachází ve Velkých Bílovicích, největší vinařské obci České republiky. Tzv. zpívající vína naleznete na úrodných tratích Vinohrádky, Přední hora, Zadní hora, Nová hora a Pod Belegrady. Národní vinařské centrum, o.p.s. - Národní vinařské centrum je neziskovou organizací se sídlem na zámku ve Valticích na jižní Moravě. Cílem NVC je především pořádání Národní soutěže vín a degustační expozice – Salonu vín ČR.Vinařství Kovacs s. r. o. - Vinařství Kovacs je malé rodinné vinařství se sídlem v obci Novosedly na Moravě. Vinařství navazuje na dlouholetou rodinnou tradici pěstování révy vinné a výrobu špičkových vín zaměřených na originální původ. Chowaniec & Krajčírovič - Firma Vínne pivnice Svätý Jur, spol. s r.o. vznikla v roce 2001 spojením dvou vinařů. Petra Chowanieca, známého na trhu kolekcí odrůdových vín ročníku 2000 a Juraja Krajčíroviča, vino...U Kapličky - VINAŘSTVÍ - Vinařství U kapličky bylo založeno roku 2005 a je zaměřeno na výrobu kvalitních přívlastkových vín z hroznů, vypěstovaných ve vlastních vinicích. Další vinařství

proč nakupovat právě u násKategorie

Pondělí 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Úterý 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Středa 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Čtvrtek 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Pátek 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Sobota 8:30 - 12:00

Při objednávce nad 2 500Kč Doprava zdarma

Staňte se registrovaným členem vinostyl.cz
a získejte slevy na dopravu a balné