Degustace 20. 11. 2015 Vinařství Vladimír Tetur

Publikováno: 21.11.2015

V pátek 20. 11. 2015 se v degustačním sklepě naší vinotéky opět konala další z podzimních degustací. Tentokrát jsme přivítali pana Vladimíra Tetura, což je majitel stejnojmenného Vinařství Vladimír Tetur. Tak jako pokaždé, tak i na této degustaci pana Tetura bylo beznadějně vyprodáno, což svědčí o oblíbenosti tohoto vinařství. Na dnešní degustaci si pan Tetur připravil dvanáct vzorků vín, které, jak už ostatně naši degustátoři vědí, nebyly v klasickém pořadí od suchých k sladším vínům, ani od bílých po červené, ale naprosto různorodě. Ačkoliv se domníváme, že pana Tetura není potřeba dlouze představovat, ale přece jen pro ty, kteří toto vinařství neznají nebo pro ty, kteří mají rádi historii tohoto řemesla si Vinařství Vladimír Tetur představíme.

Vinařství vzniklo v roce 1992 přirozeným vývojem a vyvíjelo se během 20 let od malého sklepa až po dnešní moderní vinařství, které se hlásí k modernímu stylu nejenom architekturou a vybavením, ale i svými víny. Přestože patří k větším vinařstvím, stále se snaží zastávat filozofii menších rodinných podniků tj. osobní přístup, vstřícnost a otevřenost. Vína pod značkou Vladimír Tetur se dostávají na trh v lahvích od roku 1993. Vinařství Vladimír Tetur obdělává 12 hektarů vlastních vinic, ale převážnou část hroznů pro výrobu vína nakupuje od stálých dodavatelů výhradně z Velkých Bílovic. Zpracovává 12 bílých a 11 červených odrůd révy vinné v mnoha kvalitativních skupinách. Značka Vladimír Tetur je často spojována s výrobou aromatických odrůd Irsai Oliver a Muškát Moravský. Sklepmistrem je majitel firmy Vladimír Tetur a zaměstnává 4 pracovníky. Pracují zde i rodinní příslušníci. Pod značkou Vinařství Vladimír Tetur jsou produkována v originální lahvi jakostní a přívlastková vína včetně vín barrique. Za vše hovoří jejich mnohá ocenění (zlaté a stříbrné medaile), která získala na Valtických vinných trzích, Grand Prix Vinex, Weinparade v Poysdorfu, Muvina v Prešově, ve slovinské Ljubljani, v Rakousku, v Kanadě, v Izraeli, Londýně, Paříži aj. V současné době Vinařství Vladimír Tetur ročně vyrobí zhruba 30 vagónů vína, což ve finále znamená cca 350-400 tisíc lahví. Dodávají především do vinotéka, soukromého sektoru a gastronomie.

Jako pokaždé si pan Tetur pro naše degustátory připravil otázky, jejíž správnou odpověď odměnil láhví vína svého vinařství. U vín si dnes neuvedeme analytiku a to z prostého důvodu. Pan Tetur ji neuvádí, aby si nikdo nemohl přečíst, či poslechnou analytiku a již předem říct, že toto víno mu chutnat nebude.

Jako první se nám představilo:

Merlot rosé, jakostní 2014, polosuché - Víno lososové barvy s vůní červených lesních plodů, malin a jahod. Chuť je osvěžující, lehce nasládlá, ovocná, připomínající malinový kompot. V dochuti jsou cítit tóny malin a červeného grepu.

  • Alkohol 11 % obj.
  • Cukr 11,7 g/l
  • Kyseliny 7,9 g/l

Ocenění:

Stříbrná medaile Weinparade Poysdorf, bronzová medaile Jarovín rosé, stříbrná medaile Vinař roku 2015, stříbrná medaile AWC Vienna.

Ryzlink vlašský, jakostní 2014, suché - Zlatožlutá barva, velmi aromatické víno s muškátovou až černorybízovou vůní, jemnou ovocnou chutí a vůní a perspektivní kyselinkou.

  • Alkohol 12 %
  • Zbyt. cukr 6,3 g/l
  • Kyseliny 6 g/l

Irsai Oliver, jakostní 2014, suché - Víno má krásnou zelenožlutou barvu. Ve vůni můžeme lehce cítit muškát. Chuť má příjemnou ovocnou s pikantní kyselinkou.

  • Alkohol: 13%

Veltlínské zelené, pozdní sběr 2013, polosuché - Veltlínské zelené má světle zelenou až zelenožlutou barvu. Chuť vína svěží, středně plné s ovocnými tóny s vyšším obsahem příjemných kyselin. Ve vůni vína nalezneme lipový květ (hlinité půdy), jemně hořké mandle (štěrkové půdy), pepř (spraškové půdy).

Rulandské modré - klaret 2012, polosuché - Barva je světle zlatavá slámová.Chuť je středně plná, nasládle zakulacená, harmonická, převažuje medová ovocnost doplněná kompotovými tóny banánu a hrušky, v konci jemně kořenitá a mírně chlebnatá uzavřená elegantní kyselinkou, dochuť dlouhá nasládlá kompotová. Vůně je jemná, příjemně nasládlá, s dominancí medově ovocných tónů banánu a zralé kompotované hrušky.

Cabernet Sauvignon, pozdní sběr 2009, suché - Víno má krásné aroma černého rybízu. V chuti je velmi plné, s typickými cabernetovskými tóny a s dlouhou dochutí. Doporučujeme podávat: k různým úpravám hovězího a vepřového masa nebo ke zvěřině.

Rulandské modré, výběr z hroznů 2009, suché - Granátová až cihlově červená barva. Víno je velmi silné a výrazné. V chuti je dlouhé, kořenité s příchutí po peckovinách a mandlích. Způsob zpracování ještě více prohlubuje chuť tohoto vína o příjemnou sametovou trpkost a harmonickou kyselinu. Víno bylo zpracováno bezoxidační reduktivní technologií v uzavřeném tanku (vinofikátoru).

Tramín červený, pozdní sběr 2013, polosuché - Tramín (Tramín červený) je jednou z nejstarších odrůd vinné révy určená k výrobě bílých vín neznámého původu. Tramín vznikl pravděpodobně křížením odrůdy Vitis silvestris (divokou západoevropskou révou lesní). Víno, které získalo titul Champion ve Velkopavlovické podoblasti.

Sauvignon, pozdní sběr 2012, polosuché - Víno má zlatavou barvu s bohatou vůní angreštu, grepu a přezrálých citrusů s tóny bezového květu. Osvěžující chuť s pikantní kyselinkou. Jemné velmi lehce pitelné víno.

Chardonnay, kabinetní 2014, polosladké - Víno s nižším obsahem alkoholu, sytě žluté barvy se zlatavými odlesky s vůní tropického ovoce. V chuti je je svěží a ovocité, jemně kořenité, s tóny ananasu, broskve a manga. Doporučujeme podávat: k předkrmům, k plodům moře, k uzené rybě, k polotvrdým sýrům, k masu na rožni, ke steakům, k chřestu podávanému s plody moře, k nádivce

BB Cuvée barrique Laďa, pozdní sběr 2007, suché - BB Cuvée barrique Laďa je vinařovou hračkou z odrůd MER a CS 50:50 a leželo 30 měsíců v barikových sudech. Ve vůni tohoto vína můžeme cítit kouřové tóny, kakao, kávu, čokoládu, višně. BB Cuvée barrique Laďa - specifické a nejednoduché silně barikové víno doporučujeme dekantovat.

BB Rulandské šedé, výběr z bobulí 2008, polosuché - BB RŠ je opakem toho, co veřejnost od Moravy očekává :). Je to mohutné a tělnaté víno. Je vyrobeno z odrůdy Rulandské šedé a zrálo 15 měsíců v nových francouzských barikových sudech od firmy Seguin Moreau. Je kombinací vůní a chutí z vyzrálých hroznů a ležení na jemných viničních kalech.

Ocenění:

GRAND PRIX AUSTERLITZ Moravská banka vín – zlatá medaile

 

A tak jako každou degustaci, tak i dnes se hlasovalo o nejlepších vínech večera. Tentokrát to bylo velmi těsné, ale nakonec to dopadlo takto:

1. BB Cuvée barrique Laďa, pozdní sběr 2007, suché

2. Rulandské modré - klaret 2012, polosuché

3. Sauvignon, pozdní sběr 2012, polosuché

3. Chardonnay, kabinetní 2014, polosladké

 

 

Fotogalerie...

Sdílet na Facebooku


Zpět

Nově v naší nabídce...

Nově v naší nabídce slovenské vinařství Chowaniec&Krajčírovič ...
Zobrazit celý článek

Degustace 13. 11. 2015 Portských a portugalských vín

Dne 13. 11. 2015 se v degustačním sklepě naší vinotéky opět konal a jedna z degustací. Tentokrát to byla degustace, která je velmi oblíbená a vyhledávaná, a to degustace portských a portugalských vín. Tato vína nám přijel předsta...
Zobrazit celý článek

Vinařství

Mikrosvín Mikulov - VINAŘSTVÍ - Vinařství žijící vlastním životem podřizující vše přírodě, můžete najít v prostředí více než idylickém. Nachází se totiž v srdci Chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervaci Pálava a přilehlých Dunajovických vrších.Can Bech - Společnost Can Bech je rodinnou společností, která od roku 1981 uvádí na trh pochutiny k sýrům, marmelády, omáčky a chutneys, kandované konzervované ovoce, confitury a další.Štěpánek - VINAŘSTVÍ - Je rodinné vinařství z Moravského Slovácka, z vinařské obce Mutěnice. Prioritou při výrobě vín je pro vinařství vinná réva té nejvyšší kvality, která je odrazem každodenní práce ve vinohradě a sklepích. Mare Magnum - Výrobce originálních dárkových bag in boxů ve formě dámských kabelek s vlastním 1,5 l zásobníkem francouzského bílého nebo červeného vína, se stáčecím ventilem.Krasglass - Sklářské studio Krasglass pod vedením Přemysla Krásenského bylo založeno v roce 1990 ručním malováním skla, později v roce 2002 firma začala vyrábět hutně tvarované sklo.Sedlecká vína - VINAŘSTVÍ - Zemědělské družstvo Sedlec bylo založeno v roce 1950 a navazálo na historickou tradici pěstování vinné révy v Sedleci, kdy první písemná zmínka o zdejších vinicích sahá do roku 1414. Prchal - VINAŘSTVÍ - Malé rodinné vinařství s původním názvem Rudolf II. založil v roce 2008 Rudolf Prchal se svým bratrem Zdeňkem. Původní název odkazoval na jejich otce Rudolfa, který oba do tajů vína zasvětil a naučil je tomu nejcennějšímu a to lásce k vinaření.Další vinařství

proč nakupovat právě u násKategorie

Pondělí 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Úterý 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Středa 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Čtvrtek 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Pátek 8:30 - 12:0012:30 - 17:30
Sobota 8:30 - 12:00

Při objednávce nad 2 500Kč Doprava zdarma

Staňte se registrovaným členem vinostyl.cz
a získejte slevy na dopravu a balné